DI:s skuggdirektion: Det kan räcka med 25 punkters höjning
Sett och hört

Dagens Industris skuggdirektion är splittrad till hur mycket Riksbanken borde höja styrräntan i morgon. Tre personer vill höja med 25 och tre med 50 punkter. Professor John Hassler har ”utslagsröst” den här gången och därmed stannar direktionen vid 25.
Häromdagen kunde vi läsa att samtliga investerare i SEB:s enkät tror att Riksbanken höjer styrräntan med 50 punkter, till 3,00 procent i morgon.
Dagens Industris skuggdirektion är något mer duvaktig än investerarna tror att Riksbanken är.
Av de tre som förespråkar 25 punkter nu, menar en – Anna Hammer – att det sedan är färdighöjt, medan Christina Nyman och John Hassler vill se ytterligare 25 punkters höjning i april.
Lena Sellgren, Robert Bergqvist och Olof Manner vill se 50 punkters höjning nu med hänvisning till den höga inflationen och för att inte halka efter ECB.