Största finländska hyresvärden i ekonomisk kris

25 jan 2024

Dela

Kopiera sidlänk

Fastighetsbolaget Heka, med 53 000 bostäder i Helsingfors, drabbas hårt av de höjda räntorna. Krisen hotar hela systemet med sociala bostäder, skriver Fastighetsnytt.

Det finländska hyressättningssystemet med marknadshyror på en del av beståndet och en del med lägre hyror, så kallade ara-bostäder, pratade Evidens Ted Lindqvist om i Bopolpodden nyligen.

Heka ägs av Helsingfors stad och tillhandahåller Ara-bostäder, med lägre, subventionerade hyror.

Bolaget har höga lån med kort räntebindningstid, vilket gör att räntekostnaderna har skenat och inte längre täcks av det statliga räntestödet.

“Den kraftiga höjningen av räntekostnaderna har en avsevärd inverkan på Hekas ekonomi, eftersom Heka har stora lån. Nybyggnationerna täcks helt och hållet, och totalrenoveringarna till största delen, med lånade pengar”, skriver bolaget på sin hemsida, enligt Fastighetsnytt.

Heka har begärt att villkoren ska ses över, allt medan bolaget själv måste se över hyror, underhåll och personalkostnader.

Läs mer på Fastighetsnytts sajt.

cross