Kent Persson: Vi behöver en valrörelse där bostadspolitiken tar plats

LEDARE | Kanske är det så att om bostadsfrågorna tar plats i valrörelsen – då minskar möjligheterna att få strukturella reformer på plats.
Men: Jag kan inte acceptera det.
Vi är på väg in ett valår med allt vad det innebär. Politiken kommer alltmer fokusera på valrörelse och kampanj. Kampanjer som de senaste valrörelserna blivit alltmer konfliktsökande.
Idag är det oerhört ovanligt att vi ser samtal där samsyn söks
I den moderna politiken har dessutom gränsen emellan valrörelse och mellanvalsperioden suddats ut allt mer. Valrörelsen pågår mer eller mindre under hela mandatperioden. Om det är en utveckling som är bra eller dålig kan man verkligen fundera på. Allt oftare ser vi hur konflikt söks för konfliktens egen skull. Aktivt söker man möjlighet att attackera sina politiska motståndare även om det egentligen inte finns något att kritisera eller gå i konflikt för. Polariseringen ökar i det politiska systemet och det påverkar hela det demokratiska samtalet. Idag är det oerhört ovanligt att vi ser samtal där samsyn söks.
Det finns därför dom som gör analysen att det bästa vore om bostadspolitiken inte blir en del av valrörelsen. Analysen som görs är att om bostadspolitiken blir det så kommer konfliktytorna förstärkas, förstoras och omfatta frågor där politiken egentligen är överens. Jag kan egentligen inte säga att analysen är fel. Kanske är det så att en valrörelse som innehåller bostadsfrågorna skulle minska möjligheterna till att kunna genomföra strukturella reformer. Men jag kan verkligen inte acceptera det. En valrörelse måste självklart kunna innehålla alla frågor. Och vi är i en tid då bostaden och problemen på bostadsmarknaden borde diskuteras och debatteras mycket mer.
Det jag önskar är ett politiskt samtal där sakpolitiken sätts i centrum och där de politiska företrädarna lägger mer kraft på att förstå varandra än på att missförstå varandra
Idag bromsas tillväxten på många håll runt om i Sverige för att bostadsbyggandet inte fungerar. Idag ser vi hur människor inte kan göra klassresor på grund av att det är svårt och för en del omöjligt att flytta till utbildning och jobb. Den sociala rörligheten stoppas och med det avstannar utvecklingen av vårt samhälle. Idag kan det till och med vara svårt att kunna flytta till sin kärlek för att det i de större städerna är svårt för framför allt unga vuxna att få tag i ett boende man har råd med. Den sociala utsattheten med ovärdiga boenden ökar. Det saknas inte utmaningar för det politiska systemet att ta tag i. Tvärtom står vi inför en tid där behovet av en aktiv bostadspolitik är större än på mycket länge. Dessa frågor passar alldeles utmärkt att prata mer om i en valrörelse. I dessa frågor behöver vi svar från politiken på hur de vill lösa problemen. Vi behöver ett större bostadspolitiskt engagemang, inte mindre. En valrörelse utan bostadspolitik vore ett rejält misslyckande för alla.
Jag önskar givetvis inte en polarisering av bostadsfrågorna. Lika lite som jag önskar det i andra frågor. Det jag önskar är ett politiskt samtal där sakpolitiken sätts i centrum och där de politiska företrädarna lägger mer kraft på att förstå varandra än på att missförstå varandra.
Demokratin måste vinnas och återvinnas varje dag
Under det kommande valåret är det en uppenbar risk att vi kommer få se en valrörelse med kanske det högsta tonläget någonsin. Vad gör det med ett samhälle? Risken är uppenbar att klyftan mellan väljare och valda ökar. Att misstroendet blir större. Detta i en tid då allt borde göras för att öka förtroendet för våra demokratiska institutioner. Demokratin måste vinnas och återvinnas varje dag. Det ansvaret bär vi alla, väljare som valda, och då bör varsamheten med orden och angreppen vara större än vad den är idag.
Vi på Bostadspolitik.se kommer göra allt vi kan för att bostadsfrågorna får sin förtjänade plats i valrörelsen. Vi önskar också att fler i partierna engagerar sig i frågorna. Och ytterst ser vi ett behov av att partiledarna tar sig an bostadsfrågorna. Politikens huvuduppgift är att lösa samhällsproblem. Bostadssektorn lider av många och stora problem. Det är dags att partierna fullt ut tar sitt ansvar för att lösa dessa problem. Det är dags att fler politiska företrädare engagerar sig i bostadsfrågorna. Det är dags för en valrörelse där de bostadspolitiska frågorna ingår. Vi behöver som samhälle en valrörelse där bostadspolitiken tar plats.
Kent Persson
Vd, Bostadspolitik.se
