160 jobb kan försvinna på Lantmäteriet

16 okt 2025

Dela

Kopiera sidlänk

Antalet ärenden har minskat med 25 procent på tre år. Nu behöver Lantmäteriet skära ner på personal. Den beräknade övertaligheten är 160 medarbetare, meddelar myndigheten.

Bakgrunden är lågkonjunkturen inom fastighetssektorn som har medfört en minskning av antalet inkomna förrättningsärenden.

Under de senaste tre åren har antalet inkomna fastighetsbildningsärenden till Lantmäteriets minskat med 25 procent, från 12 500 ärenden per år till 9 500 ärenden.

Myndighetens verksamhet finansieras till stor del med hjälp av avgifter vid bland annat lantmäteriförrättningar. Ett minskat ärendeinflöde inom förrättningsverksamheten innebär därför minskade intäkter vilket i sin tur påverkar ekonomin.

− Vi har hittills klarat oss genom att omfördela medarbetare till andra uppgifter. Men vi är nu i ett läge där dessa åtgärder tyvärr inte är tillräckliga, och vi måste förbereda för en minskning av personalstyrkan, säger Arwid Dahlberg, chef för verksamhetsområdet Fastighetsbildning.

− Det är ett mycket tråkigt besked att ge till våra kollegor och medarbetare, och vi har stor förståelse för att beskedet väcker oro och många frågor. Men vår situation med minskade intäkter och överkapacitet ger oss inget annat val, säger Arwid Dahlberg.

En del av Lantmäteriets effektiviseringsåtgärder är också en omorganisation av Fastighetsbildning, där verksamhetens elva enheter ska bli sju.

− Vi gör allt vi kan för att hantera situationen på bästa sätt och att omhänderta medarbetarnas frågor och funderingar om framtiden. Vi kan i dagsläget inte ge alla svar, utan nu startar ett omställningsarbete där vi tar steg för steg, säger generaldirektör Fredrik Holmberg.

cross