Ex-bostadsministern vill tillbaka till Bryssel och ta kampen mot ”skitföretagen”
Sett och hört

Den förre bostadsministern Johan Danielsson (S) satsar på att återigen ta plats i WEU-parlamentet. En huvudfråga är att ta kampen mot de oseriösa företagen i byggbranschen, säger han i en intervju med Altinget.
Danielsson lämnade EU-parlamentet i november 2021 då han tog över rollen som bostadsminister, en roll han hade i knappt ett år innan han lämnade över till KD:s Andreas Carlson efter valförlusten.
Sedan dess har han arbetat för sin tidigare arbetsgivare LO, och nu satsar han på nytt på EU-parlamentet. Han står som nummer 2 på listan så det är rimligt att tro att han tar plats i parlamentet.
Under sin korta tid som bostadsminister gjorde han störst avtryck i kampen mot arbetslivskriminaliteten och det vill han fortsätta med i EU-parlamentet.
– Många gånger när man upptäcker fuskande företag så flyttar de hem och då kommer man inte åt dem längre. Här behöver man hjälp av europeiska myndigheter att jaga skurkföretag över gränserna. Det är ingenting vi klarar av själva nationellt, säger Johan Davidson till Altinget.
– Idag riskerar man högre sanktioner från EU om man tappar bort fel mejllista än om man utsätter en anställd för livsfara och det är klart att det är ett sjukt incitament.
