"Rätten till bostad ska gå före rätten till vinst"
Sett och hört

”Både allmännyttiga och privata hyresvärdar måste ta ett större samhällsansvar, annars kommer konsekvenserna bli förödande” skriver Susanne Sjöblom, ordförande för Hyresgästföreningen region Stockholm på Aftonbladet Debatt.
Hon menar att i de pågående hyresförhandlingarna är det ”tydligare än någonsin att valet står mellan att säkerställa fortsatta mångmiljonvinster för fastighetsägarna eller att ge människor, exempelvis ensamstående mammor och deras familjer, ett tryggt boende”.
Hon exemplifierar vissa hyresgästers situationer med citat från hyresgäster som har skrivit under föreningens krav på låga hyresjusteringar i år.
Hon framför tre krav på politiken:
# Stärk och höj bostadsbidraget – många barnfamiljer är helt beroende av detta.
# Alla kommuner ska ha allmännyttiga bostadsbolag som agerar för samhällets och invånarnas bästa. Med ett eget bostadsföretag kan kommunen påverka både byggande och förvaltning av bra bostäder till rimliga hyror – för alla.
# Ett statligt byggstöd och förmånliga bygglån som kan stimulera byggandet av nya hyresrätter till rimliga hyror.