#334 Christoffer Börjesson: Så får fastighetsbolagen verklig nytta av AI

2 nov 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Christoffer Börjesson och Anna Bellman.

| AI kan effektivisera fastighetsförvaltningen rejält – men inte om datan är fel, systemen inte hänger ihop och arbetssätten brister. Newsecs Christoffer Börjesson gästar Anna Bellman och berättar om hur AI kan användas för att hitta energiläckage, minska administrationen och ge förvaltare bättre beslutsstöd.
Och om vad som är det viktigaste: Att börja med verksamhetens behov, inte med tekniken.
Expertkommentator: Kent Persson.

För sex och ett halvt år sedan gästade Christoffer Börjesson Bopolpodden och hävdade att fastighetsbranschen kunde spara 30–40 procent med hjälp av digitalisering. Hur mycket av potentialen har egentligen förverkligats? Och kan AI bli verktyget som till slut gör verklig skillnad?

Börjesson menar nu att branschen fortfarande har enorma möjligheter att effektivisera verksamheten, men att många fastighetsbolag har börjat i fel ände. De har investerat i system och teknik utan att ha ordning på sin data eller förändrat sina arbetssätt.

Han berättar hur Newsec gång på gång upptäcker felaktiga energimätningar, onödiga energikostnader och brister som fastighetsägarna själva inte känner till. Med AI kan problemen upptäckas automatiskt – innan de hinner bli kostsamma.

Samtidigt uppskattar han att tekniska förvaltare och drifttekniker kan lägga 50–60 procent av sin tid på administration. Hur mycket av det arbetet kan AI ta över? Och vilka yrkesroller kommer att förändras mest?

I samtalet diskuteras också varför Börjesson tycker att branschen överskattar nyttan av nya dashboards, hur Uppsalahem arbetar med digital omställning och varför han oroas av fastighetsbolagens bristande cybersäkerhet.

Och hur ser fastighetsförvaltningen ut om några år, när AI-agenter kan utföra allt fler arbetsuppgifter på egen hand?

CHRISTOFFER BÖRJESSON OM…

…människors rädsla för det nya:
– Förändringsrädsla är oftast kopplat till vad som händer med mig, vad händer med min roll, mitt liv eller vad det nu kan kopplas till. Men jag tror att ingen är missnöjd med att Apple har förändrat din mobiltelefon, att du inte har kvar den gamla Nokian.

…hur AI kommer att förändra yrkesrollerna:
”Jag tror inte att du kommer ta bort människor utan du kommer göra olika typer av kompetensförflyttningar.”

…cybersäkerheten i fastighetsbranschen:
”En oro är att fastighetsbranschen, av det jag ser, är på ganska låg nivå när det gäller säkerhetstänket.”

…besparingspotential i förvaltningen:
”Arbetskraft kostar mycket. Okunskap kostar mycket. Möten för att utbyta information kostar mycket. Så jag skulle nog hålla fast att det finns fortfarande finns mycket potential kvar.”

 

cross