40-våningshus i Nacka pausas

8 okt 2024

Dela

Kopiera sidlänk

Nacka kommun har pausat planeringen av Stockholms högsta bostadshus, Nacka Port, som Balder planerar att bygga.

Anledningen till pausandet är för höga bullernivåer, skriver tidningen Mitt i.

Planerna var att Nacka Port-skraporna skulle bli 40 respektive 30 våningar höga – 126 meter höga, med plats för 250 lägenheter.

– Tråkigt att det inte går att genomföra som det var ritat i området. Dels skulle det signalera porten till Nacka. Det var en plats som är lämplig att bygga på höjden och få in många bostäder på en begränsad yta. Men bullerlagstiftningen är väldigt hård, säger kommunalrådet Johan Krogh (C) till Mitt i.

– Vi ser över projektet tillsammans med kommunen och arkitekt och kan i nuläget inte svara på några frågor vare sig om höjd, utseende eller innehåll. Någon gång runt sommaren 2025 hoppas vi kunna presentera en ny idé och något visuellt, säger Eva Jonasson, pressansvarig på Balder till Mitt i.

Läs hela artikeln här.

cross