Doxa lägger bud på Serneke – Ola Serneke har accepterat

25 apr 2023

Dela

Kopiera sidlänk

Investmentbolaget Doxa, med fastighetsprofilerna Greg Dingizian och Erik Selin bland storägarna, lägger ett bud på Serneke, mot nyemitterade B-aktier i Doxa. Ola Serneke och andra storägare, som tillsammans äger drygt 50 procent av Serneke har accepterat budet.

För varje aktie i Serneke får ägarna sex aktier i Doxa.

Budet värderar Serneke till 35,94 kronor per aktie – att jämföra med måndagens stängningskurs på 19,60 kronor.

Erbjudandet värderar Serneke till 1 020 miljoner kronor.

På tisdagsmorgonen stiger Serneke-aktien med över 50 procent och handlas några minuter efter 9 till dryga 30 kronor, medan Doxa-aktie sjunker med fem procent.

Grundaren Ola Serneke säger till Göteborgs-Posten:

– För min del blir ju jag storägare i Doxa, blir bland de tre största i det bolaget, och vi får en bredare ägarbas. Då har vi möjlighet att utveckla bolaget ännu mer tillsammans och framför allt sen att vi renodlar och delar upp byggverksamheten och investmentverksamheten så jag ser positivt på framtiden.

Ola Serneke Invest AB, Lommen Holding AB, Balder och Svolder Aktiebolag, vilka tillsammans äger 50,4 procent av det totala antalet utestående B-aktier och röster i Serneke, har ingått bindande åtaganden att acceptera erbjudandet.

Agartha AB, Malmö Bra Bostad AB, Bergendahls Invest AB och Ninalpha AB, vilka tillsammans äger cirka 44,9 procent av det totala antalet utestående aktier och röster i Doxa, har åtagit sig att rösta för förslaget på Doxas årsstämma och ge styrelsen bemyndigande att besluta om emission av aktier i Doxa, att användas som ersättning för erbjudandet.

Doxas vd Victor Persson:

– Vi är väldigt glada över att Doxa gemensamt med de största ägarna i Serneke idag tar första steget i det som, för både Doxas och Sernekes aktieägare, är en mycket bra affär med betydande synergier på flera plan. Doxa avser att renodla Serneke till ett bygg- och entreprenadbolag som ska fortsätta på inslagen väg som ett av Sveriges största bygg- och entreprenadbolag. Doxa avser dela ut och särnotera detta entreprenadbolag när förutsättningar föreligger. Doxa avser att behålla Sernekes landbank och projektutveckling där vi ser stora framtida värden och tydliga synergier med Doxas kassaflödesgenererande portfölj – framförallt ur ett riskspridnings- och finansieringsperspektiv.

Doxa stöptes för ett par år sedan om till fastighetsbolag (tidigare var det ett dentalbolag) av huvudägaren Greg Dingizian. Andra storägare är Percy Nilsson, Bergendahl & Son och Erik Selin.

cross