S-veteraner: ”Varför saknar S en konkret bostadspolitik?”

8 okt 2025

Dela

Kopiera sidlänk

Det är dags att tala klarspråk: Socialdemokraternas har svikit sin egen idé. Partiet som byggde folkhemmet har under tre decennier abdikerat från en av sina mest centrala uppgifter – bostadspolitiken. Det skriver fyra socialdemokratiska profiler på Aftonbladet Debatt.

Bakom inlägget står Mats Hulth, tidigare finansborgarråd (S) i Stockholm, Barbro Engman, före detta ordförande för Hyresgästföreningen, Gun-Britt Mårtensson, tidigare ordförande för HSB Riksförbund och Curre Hansson, ordförande för PRO Stockholms län.

De fyra veteranerna riktar skarp kritik mot sitt parti för att ha tappat bort en kärnfråga som en gång definierade socialdemokratin. ”Bostadspolitiken var förr en socialdemokratisk paradgren som byggde landet. Egnahemsrörelsen, miljonprogrammet, 80-talets rot-satsning – alla bar de socialdemokratisk prägel. Vi vågade använda statens styrka för att bygga ett bättre samhälle. Vi såg bostaden som en rättighet, inte en handelsvara.”

Sedan 1990-talskrisen, menar de, har staten successivt dragit sig tillbaka från bostadsmarknaden. ”Vi har alltså gått från en politik som byggde bostäder åt arbetarklassen till en politik som subventionerar villaägarnas räntekostnader. Och detta sker medan unga vuxna stängs ute från bostadsmarknaden.”

För att återupprätta den socialdemokratiska bostadspolitiken vill debattörerna se en rad konkreta åtgärder:

● En socialdemokratisk bostadsminister och en politik med målet att alla ska kunna bo bra. Det måste bli ekonomiskt möjligt och praktiskt genomförbart för alla hushåll.

● Ge staten en aktiv roll i bostadsförsörjningen igen – genom investeringar, subventioner och planering.

● Rikta stödet till de som behöver det mest, inte till de som redan äger.

● Stärka allmännyttan och hyresrätten och skapa verkliga alternativ till spekulationsmarknaden.

● Ha en aktiv markpolitik i kommunerna för att bygga med blandade upplåtelseformer och att kommunerna inrättar bostadsförmedlingar som underlättar omflyttningar och kan ge förturer.

Läs hela inlägget här.

cross