S: ”Vi har inga förslag på nationell nivå om att bygga hyresrätter i villaområden”
Sett och hört

I partiledardebatten i Agenda på söndagen kom bostadspolitiken in i debatten i samband med att integrationen diskuterades. Socialdemokraternas Magdalena Andersson menade att partiet inte står för att bygga hyresrätter i villaområden.
Partiledarna fick trycka grönt (ja), rött (nej) eller gult (avstår) på frågan (underförstått, för att främja integration): "Ska politiken verka för att det byggs billiga hyresrätter i villaområden?”.
Moderaterna, Sverigedemokraterna och Liberalerna svarade nej, medan Vänsterpartiet och Miljöpartiet svarade ja, Daniel Helldén (MP), var tydlig:
– Vi behöver bygga hyresrätter där det finns bostadsrätter och bostadsrätter där det finns hyresrätter och vi behöver statliga stöd för att bygga billiga hyresrätter och få människor att bo i vissa områden där de annars inte skulle kunna bo.
Socialdemokraternas Magdalena Andersson tryckte däremot på den gula knappen och på den förvånade frågan från programledarna om att S ju har kommit med sådana här förslag svarade hon:
– Förslaget vi har på nationell nivå är att ta itu med problemen i utsatta områden, problemet med att människor, när de får arbete och högre lön väljer att flytta därifrån. Vi behöver lyfta de utsatta områdena, bygga fler radhus och villor, så att människor väljer att bo kvar.
– På nationell nivå har vi inga förslag om att bygga hyresrätter i villaområden, däremot är det bra om det görs i vissa kommuner, som i Nacka där Moderaterna bygger hyresrätter intill villaområden.
Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson menade att Magdalena Andersson med det här beskedet backar från vad de tidigare har sagt och hur de agerar i praktiken.
– Det är uppenbart att Socialdemokraterna efter flera års utredning har kommit fram till att det här med tvångsblandning inte var så populärt och nu låtsas de som att de inte tycker så.
Se hela debatten här, delen om integration kommer efter 2,05.

