Obos: Ny koncernchef utsedd
Sett och hört

Marianne Gjertsen Ebbesen har utsetts till ny koncernchef för Obos. Hon är idag koncerndirektör i bolaget och efterträder Daniel Kjørberg Siraj den 1 december.
Marianne Gjertsen Ebbesen är i dag koncerndirektör för bostadsutveckling trähus i Norge och Sverige. Hon har arbetat inom Obos i snart sju år och har tidigare varit koncerndirektör för bank och boköpsmodeller. Hon har även haft ledande befattningar hos DNB och Nordea.
– Styrelsen har utvärderat ett antal välkvalificerade kandidater, både externa och interna. Efter en grundlig process har styrelsen kommit fram till att Marianne är den bäst lämpade för tjänsten. Vi är mycket glada att hon tackat ja till att leda Obos-koncernen vidare. Obos och bostadsbranschen står inför stora utmaningar. Rollen som koncernchef är krävande och kräver särskild kompetens. Marianne har just den kompetensen, inklusive att hon under de senaste fyra åren har lett en av våra två bostadsdivisioner, säger Obos styrelseordförande Roar Engeland.
Ansvarat för småhusproduktionen
Marianne Gjertsen Ebbesen har de senaste åren haft ansvar för all Obos småhusproduktion i Sverige och Norge. I Sverige innebär detta en omfattande industriell verksamhet med fabrikstillverkning av Myresjöhus och Smålandsvillan.
Ökade kostnader för både byggare och bostadsköpare har lett till minskad efterfrågan och bostadsbyggande i Sverige och Norge. Obos är en av de aktörer som startat flest nya bostadsprojekt under den tuffa perioden.
– Obos står inför stora uppgifter de kommande åren, och jag är tacksam för det förtroende styrelsen visar mig genom att ge mig uppdraget att leda bolaget. Vårt viktigaste syfte är att säkerställa att medlemmarna kan köpa en bostad som passar deras behov. Bostaden är en viktig del av vår välfärdsstat, vilket innebär att Obos har ett samhällsuppdrag som sträcker sig långt bortom vår egen verksamhet. Det motiverar mig starkt, säger Marianne Gjertsen Ebbesen.
Hon känner organisationen väl och har under de senaste åren lett trähusdivisionen genom tuffa tider.

– Den kraftiga marknadsnedgången har gjort det nödvändigt att minska personalstyrkan avsevärt, vilket har varit utmanande. Det har varit mycket svåra beslut att fatta, men helt nödvändiga. Samtidigt har vi satsat stort på framtida tillväxt med byggstarter och investeringar i en ny, toppmodern fabrik i Sverige. Vår diversifierade affärsmodell, som förutom bostadsutveckling och bank även omfattar förvaltning och kommersiella fastigheter, har visat sig avgörande för att koncernen står stadigt även i svåra tider, säger Ebbesen.
Daniel Kjørberg Siraj kommer att kvarstå som koncernchef fram till att Marianne Gjertsen Ebbesen tillträder den 1 december 2025.
