Mäklarsamfundet: 300 000 villor på väg ut på marknaden – demografiskt skifte ändrar hela bostadsfrågan

10 dec 2025

Dela

Kopiera sidlänk
Oskar Öholm, vd för Mäklarsamfundet. Bild:Mäklarsamfundet

Ett omfattande generationsskifte väntar på småhusmarknaden när hundratusentals villor successivt byter ägare de kommande 20 åren. Två företrädare för Mäklarsamfundet varnar på DN Debatt för att debatten missar den demografiska faktor som kommer förändra både bostadsutbud och politiska prioriteringar.

I en debattartikel på DN Debatt lyfter Mäklarsamfundets vd Oskar Öholm och analyschef Joakim Lusensky att småhusdebatten fokuserar på byggtakten – men bortser från demografin.

De beskriver ett snabbt åldrande villabestånd där ”18 procent av alla svenska småhus, 326 000 villor, bebos av personer som är 73 år eller äldre.” och konstaterar vidare att ”flyttfrekvensen i gruppen 73+ är mycket låg”.

När nästa generation tar över sker den stora rörelsen först vid arvsskiften. Arvingarna är ofta 55–70 år och bor redan i villa, vilket innebär att majoriteten av husen säljs vidare. Öholm och Lusensky menar att detta innebär att över 300 000 småhus kommer in på marknaden under två decennier – motsvarande cirka 16 000 hus per år.

Toppar 2034-2038
Det stora inflödet väntas märkas från 2026 och toppa mellan 2034 och 2038. Författarna menar att detta kräver en ny problembild: vilka småhus som faktiskt ska byggas, var de ska ligga och hur rörligheten kan underlättas när demografin redan frigör bostäder.

De argumenterar för fler mindre och anpassade småhus nära befintliga villaområden för att locka äldre att flytta tidigare. Reavinstskatten bör också reformeras, även om effekten är begränsad för de äldsta hushållen. Ett rättvisare system kräver bland annat indexering av anskaffningsvärdet.

Skribenterna avslutar med att Sverige måste se ”byggande, demografi, rörlighet och beskattning som en helhet” för att villalivet ska bli möjligt för fler.

Läs hela debattartikeln här.

cross