Finansministern kallas till skatteutskottet efter adresskapningarna

17 dec 2025

Dela

Kopiera sidlänk
Finansminister Elisabeth Svantesson. Bild: Riksdagens webb-tv

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) kallas till utskottet för att svara på vad regeringen gör för att hantera problemen med adresskapningar och folkbokföringsfusk.

Den senaste tiden har flera medier skrivit om hur sommarstugeområdet Vidja i södra Stockholm blivit ett nav för adresskapningar. Under tisdagen stod det klart att en av de drabbade – Ulla-Lena Lindqvist – stämmer staten sedan 90 okända personer skrivit sig på hennes adress utan att någon myndighet reagerat. Hem & Hyra har även kapat ministrars stugadresser, i syfte att visa hur enkelt det är.

Nu skriver Hem & Hyra att Riksdagens skatteutskott anser att tidningens uppgifter är så pass allvarliga att finansminister Elisabeth Svantesson (M) kallas för att svara på frågor om skenskrivningarna.
– Hem & Hyra har satt ljus på ett problem och uppmärksammat det på ett utomordentligt sätt. Det har spelat roll för att vi nu också agerar så tydligt och kraftfullt, säger skatteutskottets ordförande, socialdemokraten Niklas Karlsson, till tidningen.

Han reagerar på det Hem & Hyra berättat om Ulla-Lena Lindqvists situation.
– Det här måste lösas. Ulla-Lena är inte den enda. Vi kan inte ha ett system där felaktig folkbokföring och identitetstölder används som verktyg inom organiserad brottslighet. Det är oerhört allvarligt och måste lösas nu. Man kan undra varför det inte har gjorts någonting åt just detta tidigare.

Han fortsätter:
– Är det så att Skatteverket inte har rätt verktyg så måste de få det. Det här är ett ansvar för Sveriges regering och den ansvariga ministern Elisabeth Svantesson (M). Nu har hon kallats till skatteutskottet. Vill hon inte svara på era frågor så får hon väl svara inför riksdagen.

 

cross