”Fastighetssektorn nyckeln till högre tillväxt”

5 feb 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Anders Holmestig, vd Fastighetsägarna Sverige. Bild: Fastighetsägarna/Helén Karlsson.

Fastighetsägarna vill se en reformagenda som gör det mer lönsamt och förutsägbart att bygga och investera i befintligt bestånd. På DI Debatt pekar vd Anders Holmestig ut snabbare processer och förändringar på hyresmarknaden som centrala för att få upp tillväxten.

Fastighetssektorn kan bli en motor för högre svensk tillväxt – men då krävs strukturreformer som minskar riskerna och kortar ledtiderna. Det skriver Fastighetsägarnas vd Anders Holmestig i en debattartikel i DI Debatt med hänvisning till Produktivitetskommissionens förslag, där remisstiden gick ut den 4 februari.

Holmestig menar att politiken alltför ofta “lappar och lagar” i stället för att modernisera system som bromsar investeringar, och pekar särskilt på plan- och tillståndsprocesser samt hyresmarknadens funktionssätt. Enligt honom skjuts projekt upp när osäkerheten blir för stor.
"När riskerna blir för stora skjuts investeringar upp eller ställs in”.

Han lyfter kommissionens förslag om tydligare tidsramar och bättre samordning i tillståndssystemet för att snabbare få fram bostäder och lokaler.

På hyresområdet hänvisar han till återkommande kritik från internationella organisationer och till kommissionens idé om friare hyressättning vid nyproduktion och en stegvis omreglering i det befintliga beståndet.

Holmestig betonar att det inte handlar om subventioner, utan om mer förutsägbara regler.
”Det handlar inte om subventioner eller tillfälliga stöd. Det handlar om strukturreformer som ökar förutsägbarheten, kortar ledtider och ger tydliga spelregler”.

Läs hela texten här.

cross