Svensk Fastighetsförmedling: Små bostadsrätter kan bli största vinnaren på nya bolåneregler

18 mar 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Erik Wikander, vd på Svensk Fastighetsförmedling. Bild: Kristofer Hedlund

När de nya bolånereglerna träder i kraft den 1 april väntas mindre bostadsrätter gynnas mest, enligt Svensk Fastighetsförmedlings mäklarpanel. Samtidigt bedöms förändringarna kunna sätta fart på flyttkedjorna – men också slå mot renoveringsobjekt.

Mindre bostadsrätter väntas bli den bostadstyp som gynnas mest när de nya bolånereglerna börjar gälla den 1 april. Det visar en undersökning från Svensk Fastighetsförmedling, där 56,7 procent av kedjans mäklare pekar ut just små bostadsrätter som den tydligaste vinnaren.

40,8 procent av mäklarna tror att villor påverkas mest positivt. Betydligt färre pekar ut större bostadsrätter, 1,7 procent, eller fritidshus, 0,8 procent.
– Resultatet speglar en marknad där många fortfarande jämför med toppnivån under 2021. Vi har under senaste åren haft en ganska sval marknad för just mindre bostadsrätter, där säljarna kanske köpte under toppen och inte är beredda att gå ner i dagens prisnivåer, samtidigt som köparna haft svårt att finansiera köp, och är väldigt prismedvetna. Genom de nya reglerna skapas bättre förutsättningar för fler personer och hushåll att ta sig in på marknaden. Den knut som funnits för mindre bostadsrätter och hindrat affärer kan genom det höjda bolånetaket och de nya amorteringsreglerna helt enkelt lösas upp, säger Erik Wikander, vd på Svensk Fastighetsförmedling.

Enligt Svensk Fastighetsförmedling kan effekten bli större än bara i ett segment. Eftersom mindre bostadsrätter ofta är första steget in på bostadsmarknaden kan fler förstagångsköpare också öka rörligheten längre upp i kedjan.
– När fler förstagångsköpare kommer in på marknaden startar det en kedja av affärer. Den som säljer en mindre bostad köper ofta något större, och i nästa steg frigörs ytterligare bostäder. Det gör att fler affärer kan genomföras i hela marknaden, säger Erik Wikander.

De nya reglerna innebär bland annat att bolånetaket höjs från 85 till 90 procent och att det skärpta amorteringskravet tas bort. Därmed väntas inträdeströsklarna sänkas, både genom lägre kontantinsats och i vissa fall lägre månadskostnad.
– Historiskt ser vi att sådana här förändringar först slår igenom där det är svårast att komma in, ofta bland mindre bostäder i attraktiva lägen, säger Erik Wikander.

Begränsningen av tilläggslån kommer att premiera "bostäder i bra skick"
Samtidigt ser Svensk Fastighetsförmedling också potential för villamarknaden. Men Erik Wikander varnar för att de nya reglerna kan få en mindre uppmärksammad bieffekt.
– Även om villamarknaden har varit stark det senaste året gör gynnsammare finansieringsvillkor att även denna marknad kan påverkas positivt av de nya amorteringsreglerna och det höjda bolånetaket. Samtidigt har de nya reglerna en inbyggd ”tvist” som många antagligen har missat i debatten. Samtidigt som man höjer bolånetaket, minskar man belåningsgraden för tilläggslån på nuvarande boende. Det betyder att det blir svårare att renovera inom ramen för bolån, och många kommer få använda dyrare blancolån istället. Det gör att marknaden troligen kommer premiera utveckling av bostadspriser för bostäder i bra skick, eller med endast mindre renoveringsbehov på bekostnad av renoveringsobjekten, säger Erik Wikander, vd Svensk Fastighetsförmedling.

cross