SBAB: Bostadsmarknaden varmare än normalt i Stockholms innerstad

16 apr 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Robert Boije. Bild: SBAB

Bostadsmarknaden i Sverige blev trendmässigt starkare i mars, enligt SBAB/Boolis indikator Bomarknadstempen. Lägenhetsmarknaden i Stockholms och Göteborgs innerstäder ut som varmare än normalt.

Bostadsmarknaden fortsatte att stärkas i mars, enligt SBAB/Boolis indikator Bomarknadstempen, som mäter hur lätt det är att sälja en bostad. Utvecklingen syns på den svenska marknaden som helhet, där temperaturen steg trendmässigt, även om det fortfarande återstår en bit till normala nivåer.


Robert Boije, chefsekonom på SBAB, säger att utvecklingen fortsatt i samma riktning som tidigare under året.
– Vår indikator som väger ihop sex olika faktorer, bland annat antalet budgivare, budpremiernas storlek och försäljningstiderna, visar att den tidigare positiva trenden på bostadsmarknaden fortsatte under mars. Hur det blir framöver beror nog mycket på hur konflikten i Mellanöstern utvecklas och hur det påverkar inflationen och bolåneräntorna.

Enligt SBAB är husmarknaden hetare än lägenhetsmarknaden. För hus gick fem av sex faktorer i indikatorn åt rätt håll i mars, medan motsvarande siffra för lägenheter var tre av sex. Samtidigt beskriver Boije ett läge där vissa nyckeltal nu ligger nära det normala, medan andra fortsatt signalerar en trögare marknad.
– För både hus och lägenheter låg i mars antalet budgivare och budpremierna i stort sett på normala nivåer. Däremot är försäljningstiderna alltjämt långa jämfört med snittet de senaste åren.

I storstadslänen som helhet ligger temperaturen för både hus och lägenheter fortfarande under normala nivåer, med störst avstånd i Västra Götalands län. Men: I innerstäderna i Stockholm och Göteborg syns en annan utveckling. Där ligger temperaturen nu något över det normala.

Efter flera tröga år indikerar bomarknadstempen "varmare än normalt" för lägenheter i Stockholms innerstad.

Här kan du ta del av hela Bomarknadstempen.

cross