Socialdemokraterna går till val på "Stockholmsradhus"
Sett och hört

Socialdemokraterna går till val på fler prisvärda radhus med det nya konceptet Stockholmsradhus, som ska kunna byggas både som hyres- och bostadsrätt. Med inspiration från Stockholmshusen är tanken att det nya konceptet ska göra det möjligt att bygga fler radhus med hög kvalitet, kortare ledtider och lägre kostnader.
Stockholms stad har på uppdrag av det rödgröna styret, presenterat konceptet Stockholmsradhus. Redan i dag ges den första markanvisningen för Stockholmsradhus i Ormkärr i södra Stockholm, där Stockholmshem föreslås få uppdraget att utveckla det första projektet.
– Stockholm ska vara världens mest barnvänliga huvudstad. Då krävs bostäder för livets alla skeden, så att de familjer som växer kan hitta ett passande hem i vår stad. Socialdemokraterna går nu till val på att bygga Stockholmsradhus i alla stadsdelsområden utanför innerstaden, säger Emilia Bjuggren (S), finansborgarrådskandidat.

Genom ett gemensamt koncept för gestaltning, projektering och byggande ska tiden från idé till färdig bostad kunna kortas. På samma sätt som Stockholmshusen bidragit till att pressa produktionskostnaderna för flerbostadshus är målet att Stockholmsradhusen ska göra radhusboendet mer tillgängligt för fler stockholmare.
– Med Stockholmsradhusen tar vi nästa steg för att skapa fler radhus som helt vanliga stockholmsfamiljer har råd att bo i. Vi ska bygga vackra och välplanerade bostäder som håller nere kostnaderna så att priset eller hyran blir rimlig. Stockholm får aldrig bli ett reservat för rika.
Konceptet har tagits fram med särskilt fokus på yteffektivitet, flera rum och överkomliga boendekostnader. Ambitionen är att hyran för ett Stockholmsradhus inom allmännyttan ska motsvara kostnaden för en nyproducerad lägenhet i samma storlek.
Stockholmsradhusen ska kunna byggas av allmännyttan och av privata byggaktörer, både som hyresrätt och som bostadsrätt. Radhusen ska kunna byggas på många olika platser i staden och bidra till en större variation av boendeformer. Konceptet gör det möjligt att bygga mindre projekt som kan komplettera befintliga bostadsområden och skapa fler bostäder utan att vänta på stora stadsutvecklingsprojekt.
Fakta / Stockholmsradhus
- Stockholmsradhus är ett nytt koncepthus för stadsradhus som utvecklats av Stockholms stad.Konceptet bygger vidare på erfarenheterna från Stockholmshusen som lett till bostäder med 15-30 procent lägre hyror jämfört med annan nyproduktion.
- Syftet är att korta ledtider, sänka produktionskostnader och skapa prisvärda bostäder med hög arkitektonisk kvalitet.
- Radhusen ska lämpa sig för kompletteringsbebyggelse i hela Stockholm.
- Målet är att fler barnfamiljer ska kunna bo kvar i Stockholm när familjen växer.