S: Moderaterna vill införa marknadshyror – ”i ny kostym”
Sett och hört

Moderaternas förslag om ”trygghetshyra” är marknadshyra med ett annat namn. Det skriver Socialdemokraternas Joakim Järrebring och Markus Kallifatides i en debattartikel i Altinget.
I debattartikeln i Altinget menar Järrebring, bostadspolitisk talesperson för S, och riksdagsledamoten Markus Kallifatides att Moderaternas förslag skulle flytta makt från hyresgäster till fastighetsägare.
”Moderaterna vill införa marknadshyror. De vill bara inte säga det rakt ut. I stället kallar de förslaget ’trygghetshyra’”, skriver de.
Enligt debattörerna innebär förslaget att hyran ska kunna sättas fritt av fastighetsägaren när en hyresgäst flyttar in, för att därefter räknas upp med index samtidigt som besittningsskyddet finns kvar.
”Att kalla det något annat än marknadshyra är inte hederligt”, skriver de.
Järrebring och Kallifatides menar att den avgörande frågan är hur hyran sätts från början. Om hyran bestäms av vad hyresvärden kan få ut på marknaden är det, enligt dem, en marknadsstyrd hyra – oavsett hur hyran därefter räknas upp.
"Skulle flytta makten från hyresgästen till fastighetsägaren"
De beskriver dagens förhandlingssystem som en kollektiv motvikt där hyresgästen inte står ensam mot fastighetsägaren. Moderaternas modell skulle enligt dem innebära ett skifte ”från hyresgäster till fastighetsägare, från kollektiv förhandling till individuell betalningsförmåga”.
Socialdemokraterna varnar för att hyrorna skulle pressas upp där bostadsbristen redan är stor.
”Unga, arbetare, ensamstående föräldrar och pensionärer får svårare att bo där jobben, familjen och livet finns”.
De avfärdar också argumentet att marknadshyror skulle handla om rättvisa. I stället menar de att fastighetsägare skulle få ta mer betalt för värden som samhället byggt upp, exempelvis kollektivtrafik, skolor, parker och service.
Samtidigt skriver de att Sverige har verkliga problem på bostadsmarknaden: det byggs för lite, det är för dyrt att bygga och bostadsbristen slår mot både människor och företag. Men lösningen är enligt dem inte att göra bostadsbristen mer lönsam för fastighetsägare.
”Lösningen är att bygga mer, bygga rätt och se till att vanligt folk har råd att bo”, skriver Järrebring och Kallifatides.
Läs hela debattartikeln här.
