Bred politisk vilja att reformera tomträtten

24 jun 2026

Dela

Kopiera sidlänk

Tomträttssystemet har blivit en kommunal kassako – långt från den ursprungliga tanken att underlätta bostadsbyggande. Det konstaterar Fastighetstidningen att flera röster var överens om när de rapporterar seminarierna på den Den bostadspolitiska arenan i Almedalen.

Frågan om tomträtten är ingen stor valfråga, men enligt Fastighetstidningen gick det ändå att skönja en tydlig vilja från både höger och vänster att förändra systemet i grunden. Vid seminariet, beklagade Patrik Karlson, bostadspolitisk talesperson för Liberalerna, att regeringen inte prioriterat frågan högre.
– Sorgligt att vi inte ägnat mer kraft åt det. Kritiken är berättigad, sa han.

Även Socialdemokraternas bostadspolitiska talesperson Joakim Järrebring efterlyste en genomgripande reform.
– Det är självklart att vi måste reformera tomträttsinstitutet. De kommuner som gjort sig ekonomiskt beroende av intäkterna behöver vi hantera, men att reformera i grunden är för mig helt självklart, sa han.

"Kassako"
Enligt Fastighetstidningen pekade flera deltagare på att tomträtterna successivt gått från att vara ett verktyg för att underlätta bostadsbyggande till att bli en viktig intäktskälla för kommunerna. Rikard Ljunggren, vd för Fastighetsägarna GFR, beskrev systemet som en ”kassako” för kommunerna.

Samtidigt lyftes problemen med oförutsägbara avgäldshöjningar. Bostadsrättsföreningar som upplåter mark med tomträtt vet ofta inte vilka kostnader som väntar längre fram, vilket kan leda till höjda avgifter för de boende.

Eva Sallkvist, vd för HSB Stockholm, menade att den stora utmaningen är att nationella politiker måste våga utmana kommunernas ekonomiska beroende av tomträttsintäkterna.
– Det krävs mod. Man vill inte skära benen på sina partikamrater i kommunerna, sa hon.

Läs hela Fastighetstidningens rapport från seminariepunkten på Den bostadspolitiska arenan här.

cross