Granskning: Flera av Malmös bostadslöften har stoppats eller övergetts

10 aug 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Bild: Malmö kommun

Malmös S-ledda styre gick till val på en tätare och mer blandad stad. Men flera löften om byggande, bostäder och stadsplanering har stoppats, försenats eller övergetts, visar Sydsvenskans genomgång av vallöften inför valet.

Flera av Malmös vallöften om bostäder, byggande och stadsplanering har inte blivit verklighet under mandatperioden. Det visar Sydsvenskans granskning av hur det gått med löftena från valet 2022.

Det S-ledda styret gick då till val på att forma en tätare, mer blandad och mer nyskapande stad. En central ambition var att motverka segregation genom att blanda upplåtelseformer – fler hyresrätter i områden som domineras av ägt boende och fler bostadsrätter eller radhus i områden som domineras av hyresrätter.

Enligt Sydsvenskan är resultatet blandat.
”Inför valet 2022 gick Socialdemokraterna ut med sin vision för att bryta segregationen: bygg hyresrätter i områden som domineras av ägt boende och vice versa. Vallöftet har gått att uppfylla på platser där det går att förtäta med storskalig ny bebyggelse.”

Ett exempel är Nya Ellstorp, där både bostadsrätter och hyresrätter ingår bland de omkring 700 nya bostäder som byggs. Även i Bellevuegården planeras ett fyrtiotal bostadsrätter i ett område som domineras av hyresrätter. Däremot har det varit svårare för styret att genomföra blandade byggplaner i Malmös havsnära villaområden. I Bunkeflostrand har ett planerat kvarter med flerbostadshus stoppats. Samtidigt har det under mandatperioden börjat planeras för nya radhus i Bunkeflo och Tygelsjö, områden som redan domineras av småhus.

Ingen ny profilbyggnad
Ett annat vallöfte som inte infriats är Liberalernas idé om en ny profilbyggnad i Nyhamnen, i stil med Turning Torso. Enligt Sydsvenskan har den politiska majoriteten svängt sedan planerna först presenterades. I stället för höga hus ser det nu ut att bli bebyggelse på sex eller sju våningar.

Sydsvenskan skriver att styret bland annat hänvisar till att det är dyrare att bygga riktigt högt, att lägre bebyggelse kan ge billigare lägenheter och att höga hus försvårar ambitionen om ett klimatneutralt Nyhamnen. Det finns också farhågor om sämre ljusinsläpp och ett blåsigare stadsklimat.

Även Liberalernas löfte om att inrätta ett råd för skönhet och arkitektur med inflytande över stadsplaneringen har inte blivit verklighet. Samtidigt finns löften som bedöms vara uppfyllda. Socialdemokraternas löfte om att underlätta för fler innovativa exempel på stadsradhus, radhus på tak och yteffektiv småhusbebyggelse får grönt ljus i Sydsvenskans genomgång.
”Malmö stad fortsätter försöka leva upp till målet att stan ska växa innanför Yttre Ringvägen. Det innebär att det behöver förtätas eller byggas på exempelvis gammal industrimark.”

Under mandatperioden har det bland annat byggts stadsradhus i Sege Park och på Limhamn. Sydsvenskan har även rapporterat om radhus ovanpå en industrifastighet i Norra Sorgenfri och ett större radhusprojekt på en gammal plåtverkstad i Varvsstaden. Även löftet om fler bostäder för unga och studenter samt att sprida Mallbo till fler delar av staden bedöms vara uppfyllda, enligt tidningens sammanställning.

Däremot har flera andra bostadslöften inte infriats. Det gäller bland annat Liberalernas förslag om parboendegaranti, förtur för rullstolsburna till MKB:s anpassade bottenplanslägenheter och försäljning av delar av MKB. Inte heller Miljöpartiets löfte om att hemlösa barnfamiljer ska ha riktiga bostäder, inte tillfälliga boenden, bedöms vara uppfyllt.

Läs hela Sydsvenskans kartläggning här.

cross