Arques: ”Mer lån är inte lösningen”

13 jan 2025

Dela

Kopiera sidlänk

Det stora inträdeshindret på bostadsmarknaden är de höga bostadspriserna. Det säger Swedbanks privatekonom Arturo Arques, som i en intervju med Fastighetsnytt föreslår en lång rad åtgärder för att underlätta för unga att ta sig in på bostadsmarknaden. Bland annat menar han att kommunerna borde behålla mark själva och bygga med lägre avkastningskrav istället för att sälja till högstbjudande.

Arturo Arques menar att grundproblemet är de höga bostadspriserna, inte kreditvillkoren.

– Har man inte råd att köpa en bostad är inte mer lån lösningen. Sverige har redan västvärldens mest generösa kreditregler. Mer lån kommer bara att driva upp bostadspriserna. Då får vi ett nytt jämviktspris och är tillbaka på ruta ett, säger han till Fastighetsnytt.

Enligt Arques ligger en del av ansvaret hos kommunerna, som ofta säljer mark till högstbjudande, vilket driver upp byggkostnaderna. Han menar att kommunerna skulle kunna prova att behålla sin egen mark och bygga billiga hyresrätter med lägre avkastningskrav.

– Många kommuner tänker väldigt kortsiktigt och säljer marken till högstbjudande. Inte konstigt att bostäderna blir dyra då. Kan de inte skänka bort marken till byggbolag är det väl bättre att bygga själva. De får ju skatteintäkter om fler flyttar in.

Han efterlyser långsiktiga reformer som sänker byggkostnader och möjliggör byggande av prisvärda bostäder.

– Man kan fråga sig varför det är så dyrt att bygga och vad som går att göra åt det. I Finland är det billigare att bygga bostäder, säger han.

Arques är kritisk till förslag om lägre kontantinsats och uppmjukade amorteringskrav, då de endast leder till större lån och högre bostadspriser.

På kort sikt menar han att generösare bostadsbidrag kan hjälpa, men i grunden krävs en större parlamentarisk översyn av bostadsfrågan.

– Att smådutta funkar inte.

Läs hela intervjun här.

cross