Även Bonava varslar

3 feb 2023

Dela

Kopiera sidlänk

Bonava lägger ett större varsel. Enligt uppgifter till Fastighetsvärlden berörs upp till 40 personer.

Varslet berör avdelningen projektering inom området design och upp till 40 anställda kan beröras. Framöver ska Bonava köpa totalentreprenör och därmed behövs inte kompetensen inhouse, enligt uppgifterna till Fastighetsvärlden.

Bonava släppte sitt bokslut på torsdagen och aktien sjönk kraftigt på en i övrigt euforisk börs.

Bolaget minskade resultatet och slopar utdelningen.

”Efterfrågan förblev låg under det fjärde kvartalet, även om prisbilden är stabil på de flesta av våra marknader. Höga energipriser och stigande räntor gör beslutet om att köpa ett nytt hem svårare för många. Den svaga marknaden gör att vi behöver anpassa verksamheten ytterligare och vi genomför en rad åtgärder, permanenta och tillfälliga, som kommer att påverka cirka 15 procent av den totala arbetsstyrkan”, skriver vd Peter Wallin i vd-ordet.

”Den totala besparingen uppgår till cirka 370 miljoner kronor på helårsbasis från och med den första januari 2024, en ökning med 150 miljoner kronor jämfört med tidigare under 2022 annonserade förändringar. Besparingarna kommer att få effekt gradvis under 2023. Omstruktureringen innebär att vi tar ytterligare steg mot en linjestruktur med tydligt resultatansvar.”

cross