Byggherrarna välkomnar Nätverket för seriösa byggare

8 dec 2025

Dela

Kopiera sidlänk
Tommy Lenberg, vd Byggherrarna. Bild: Byggherrarna

Byggsektorn har stora utmaningar kopplade till kriminalitet, osunda konkurrensförhållanden och bristande kontroll i entreprenadkedjorna. Mot denna bakgrund välkomnar Byggherrarna lanseringen av Nätverket för Seriösa Byggare.

Byggherrarna menar att så väl byggherrar som beställare är beroende av att entreprenörer tar ett aktivt ansvar för att motverka fusk och stärka professionaliteten. Därför ser Byggherrarna initiativet som ett välkommet och nödvändigt steg i rätt riktning.
– Att entreprenörer nu själva organiserar sig och tydligt markerar mot fusk och kriminalitet är mycket positivt. Det stärker hela branschens möjlighet att konkurrera på schyssta villkor och bidrar till att våra byggprojekt genomförs tryggt, effektivt och med hög kvalitet, säger Tommy Lenberg, vd på Byggherrarna.

Byggherrarna delar nätverkets syn på att förändringsarbetet kräver samverkan och ansvarstagande från samtliga aktörer i leverantörskedjan. NFSB:s tolv åtaganden ligger i linje med de ambitioner många byggherrar redan arbetar för: kortare och mer kontrollerbara underentreprenörskedjor, korrekt lönesättning, stärkt identitetskontroll, bättre arbetsvillkor samt uppföljning av skatter och sociala avgifter.
– När entreprenörer själva ställer krav på sin egen verksamhet och på sina underleverantörer ökar förutsättningarna för att hela branschen ska lyckas, säger Tommy Lenberg.

cross