Byggnads larmar om asbest och dödligt damm – nästan hälften uppger exponering

15 okt 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Kim Söderström, Byggnads förbundsordförande. Foto: Terese Perman

Nästan varannan svarande i en ny medlemsundersökning från Byggnads uppger att de oavsiktligt har exponerats för asbest. Samtidigt säger över hälften av dem som utsatts för skadliga partiklar i arbetet att de fått hälsoproblem som de själva kopplar till exponeringen. Facket kräver nu skärpt tillsyn, bättre utbildningar och fler hälsokontroller.

Rapporten Dödligt damm bygger på svar från 3 143 medlemmar i Byggnads om deras erfarenheter av bland annat damm, avgaser, svetsrök och asbest på arbetsplatserna.

Enligt undersökningen uppger 53 procent av dem som exponerats för skadliga partiklar i arbetet att de drabbats av någon form av hälsoproblem. 48 procent säger att de är oroliga eller mycket oroliga för att själva eller arbetskamrater ska bli sjuka till följd av dammexponering.
– Det här är chockerande siffror. Riskerna är väl kända och kunskapen om hur man förebygger dem finns. Ändå utsätts byggnadsarbetare för damm som kan göra dem allvarligt sjuka. Att jobba i byggbranschen får aldrig innebära risk för liv och hälsa, säger Kim Söderström, Byggnads förbundsordförande.

Nästan hälften uppger asbestexponering
Asbest har varit förbjudet att använda i Sverige sedan 1982, men finns fortfarande kvar i stora delar av det äldre fastighetsbeståndet. I undersökningen uppger 49 procent att de oavsiktligt har exponerats för asbestdamm en eller flera gånger. Av dessa svarar 78 procent att händelsen inte anmäldes till någon myndighet.

Samtidigt uppger 66 procent att de sällan eller aldrig får information om var asbest kan finnas innan de börjar arbeta i byggnader där materialet kan förekomma.
– Ingen ska behöva riva eller renovera utan att veta om det finns asbest. Arbetsgivarna måste säkerställa att riskerna kartläggs innan arbetet börjar och att arbetstagarna får den information och utbildning de behöver, säger Johan Torstensson Aas, arbetsmiljöansvarig ombudsman på Byggnads.

Även utbildningen får kritik. 45 procent av dem som riskerar att exponeras för asbest uppger att de inte har fått någon asbestutbildning. Bland dem som gått utbildning säger 85 procent att den saknade praktiska moment och nästan hälften att den inte var handledd.

Kräver skärpta åtgärder
Byggnads pekar också på brister i arbetsgivarnas uppföljning. 36 procent uppger att rapporterade problem kopplade till damm sällan eller aldrig åtgärdas.
– Det här är under all kritik. Vi får aldrig acceptera att vi blir sjuka av våra arbeten, och att så många känner oro är ytterligare ett underbetyg till företagens arbetsmiljöarbetet, säger Kim Söderström.

Facket vill nu se skärpt tillsyn och kännbara sanktionsavgifter, nationella kvalitetskrav på asbestutbildningar, stärkta hälsokontroller och mer resurser till Arbetsmiljöverket.

Byggnads hänvisar också till Arbetsmiljöverkets uppskattning att exponering för kvartsdamm, dieselavgaser och svetsrök orsakar omkring 700 dödsfall per år i Sverige. Därtill kommer, enligt den forskning som rapporten hänvisar till, nära 1 200 dödsfall årligen i cancer kopplad till asbestexponering i arbetslivet.

Läs hela rapporten här.

cross