Centerpartister: "Bostadsbrist och byråkrati hotar Sveriges tillväxt"
Sett och hört

Sverige behöver en ny tillväxtstrategi som utgår från människors förmåga, inte från politikens rädslor. Det skriver Rasmus Elfström, förbundsordförande för Centerstudenter, och Michaela Haga, gruppledare för Centerpartiet i Region Stockholm, i ett debattinlägg på Altinget.
De pekar på att Stockholm, som beskrivs som landets tillväxtmotor, riskerar att tappa fart.
”Bristen på rätt kompetens är akut och hotar inte bara Stockholms konkurrenskraft, utan hela Sveriges välstånd. Företag som vill växa tvingas vända sig utomlands samtidigt som samhällsservice, vård och skola får allt svårare att rekrytera. Det är ett mönster som riskerar att permanent försämra tillväxtförutsättningarna”, skriver de.
Enligt Elfström och Haga är arbetskraftsinvandringen ett av de viktigaste verktygen, men i dag motverkas den av hårda regelverk.
”Höga inkomstkrav, långsamma processer och oförutsägbar byråkrati gör att jobb som borde tillsättas står tomma. Tillväxtprojekt skjuts upp, investeringar uteblir och företag tvekar inför att expandera i Sverige. Det är ett självpåtaget tillväxthinder som vi inte har råd med”, skriver de.
Bostadsbristen lyfts fram som en annan avgörande flaskhals, särskilt för unga.
”För den som vill flytta till Stockholm för att studera, arbeta eller starta företag är bostadsmarknaden ett ogenomträngligt hinder. Köerna är oändliga, priserna är höga och rörligheten låg. En skakig omvärld med ett ansträngt konjunkturläge och stora osäkerheter om framtiden, har lett till att byggandet av bostäder har stagnerat”, skriver de.
Debattörerna efterlyser reformer som gör det lönsamt att investera i nya bostäder, effektiviserar byggprocesser och förbättrar ungas möjlighet att få sin första bostad.
”Sverige behöver en ny tillväxtstrategi, en som utgår från människors förmåga, inte från politikens rädslor”, avslutar Elfström och Haga.