Fastighetsägarna: Privata värdar tar ansvar – men syns inte i Bostad först

20 apr 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Anders G Johansson, näringspolitisk chef, Fastighetsägarna GFR. Bild: Fastighetsägarna.

Efter Bostadspolitik.ses rapportering om Göteborgs rekordår för Bostad först, poängterar Fastighetsägarna GFR nu att privata fastighetsägare tar ett socialt ansvar som inte syns i statistiken.
– Tar de privata fastighetsägarna något socialt ansvar? Ja, det gör man ju, säger Anders G Johansson, till Fastighetstidningen.

I slutet av förra veckan kunde Bostadspolitik.se berätta om en rapport som visar att Göteborg under 2025 ökat antalet bostäder inom Bostad först till den högsta nivån hittills. Enligt rapporten kom samtliga bostäder emellertid från allmännyttan. I en intrevju med Fastighetstidningen poängterar nu Anders G Johansson, näringspolitisk chef på Fastighetsägarna GFR, att det inte är så att privata fastighetsägare därmed skulle stå utanför det sociala arbetet.
– Tar de privata fastighetsägarna något socialt ansvar? Ja, det gör man ju, men på ett sätt som uppenbarligen inte syns just i den utbrutna studien kring Bostad först, säger han.

Saknar en totalbild
Han hänvisar till statistik från Exploateringsförvaltningen som visar att privata fastighetsägare under 2025 bidrog med 65 lägenheter till olika sociala boendeformer i Göteborg. Lägenheterna räknas dock inte in i Bostad först-siffrorna.
– Det finns egentligen ingen samlad totalbild av det sociala ansvarstagandet i Göteborg, säger Anders G Johansson.

Läs hela texten i Fastighetstidningen här.

cross