Fastighetsägarna vill se statliga pengar till skyddsrummen: ”Ansvar och kostnader måste hänga ihop”

19 okt 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Anna Thureson. Bild: Fastighetsägarna/Helén Karlsson

Sveriges skyddsrum behöver moderniseras – men fastighetsägare ska inte behöva bekosta nya statliga beredskapsuppgifter utan ersättning. Det skriver Fastighetsägarnas näringspolitiska expert Anna Thureson i Altinget.
Hon kritiserar att den nya skyddsrumslagen innebär fler skyldigheter utan motsvarande finansiering och kräver en nationell moderniseringsstrategi.

Den nya lagen om skyddsrum och skyddade utrymmen trädde i kraft den 1 juni. Den innebär bland annat att fastighetsägare, efter föreläggande från ansvarig myndighet, ska genomföra förenklade kontroller av sina skyddsrum.

Anna Thureson välkomnar ambitionen att stärka skyddet för civilbefolkningen, men anser att de nya kraven måste följas av tydliga regler och en rimlig kostnadsfördelning. Den nya kontrolluppgiften omfattas inte av någon särskild rätt till ekonomisk ersättning.
"När ett statligt beredskapsansvar i praktiken läggs på fastighetsägare måste staten säkerställa en rimlig ansvars- och kostnadsfördelning."

Thureson framhåller att många skyddsrum är byggda för en annan tid, med andra tekniska förutsättningar och en annan hotbild. Enbart kontroller eller enstaka statligt finansierade åtgärder, exempelvis filterbyten, räcker enligt henne inte för att säkerställa skyddsrummens funktion.
"Det räcker inte att staten finansierar enstaka åtgärder, som filterbyte. Skyddsrum är en samhällsviktig resurs och en del av totalförsvaret. Det kräver långsiktig planering, tydliga prioriteringar och finansiering som motsvarar de faktiska behoven."

Fastighetsägarna har därför tagit fram ett förslag till nationell moderniseringsstrategi. Organisationen vill se en ny finansieringsmodell där kostnader och ansvar fördelas tydligare mellan staten och fastighetsägarna.

Thureson efterlyser också en långsiktig kunskapssatsning och vill att fastighetsbranschen involveras när framtidens skyddsrum utvecklas. Nya tekniska lösningar måste fungera i befintliga bostäder och lokaler, inte bara i prototyper.
"Skyddsrum är inte tekniska objekt vid sidan av vardagen. De är en del av fastigheten, förvaltningen och människors trygghet."

Läs hela debattartikeln här.

cross