FI-chefen öppnar för slopade amorteringskrav

20 apr 2023

Dela

Kopiera sidlänk

Amorteringskraven har endast gjort marginell nytta och kan slopas om det finns bättre sätt att få ner hushållens höga skulder. Det säger Finansinspektionens generaldirektör Daniel Barr i en intervju med DN.

Daniel Barr tycker att amorteringskraven bara har haft mindre betydelse för skuldsättningen hos hushållen. Han menar att hushållens belåningsgrad är viktig, men vilket verktyg som används för att hålla nere den har mindre betydelse.

– Finns det något bättre ska man använda det, säger Barr till DN.

Han nämner några exempel på alternativa åtgärder, som ränteavdragen, fastighetsskatten eller regleringen av hyresmarknaden, men konstaterar att det är svåra frågor ur ett politiskt perspektiv.

Finansmarknadsminister Niklas Wykman tillsatte nyligen en utredning om bolånetak och amorteringskrav, en utredning med bland andra Peter Englund och John Hassler, som är uttalade skeptiker till amorteringskraven.

– Det är jättebra att det görs en oberoende utvärdering av dem. Vi har gjort utvärderingar själva, men det blir aldrig riktigt bra att man ska utvärdera sig själv, säger Barr.

Läs hela intervjun här - det är Barrs första stora intervju sedan han tillträdde som generaldirektör på Finansinspektionen den 20 mars.

cross