Johan Nyhus: Finns det plats för bostadspolitik i valrörelsen?

26 aug 2025

Dela

Kopiera sidlänk

LEDARE | Bostadsfrågorna för en undanskymd plats i politiken.
Men: Frågorna som väljarna räknar som allra viktigast är alla kopplade till bostadspolitik.

Snart är det bara ett år kvar till val – 13 september 2026 är det dags. Av allt att döma kommer det bli ett väldigt intensivt valår och de frågor som dominerat hittills kommer, oaktat ett radikalt skifte i debatten, fortsätta vara det som får mest utrymme framåt. Trygghet, integration och arbetsmarknad är vad väljarna rankar som absolut viktigast och som de vill höra mest om från politikerna. Men något som sällan lyfts fram är att alla dessa frågor också handlar om bostadspolitik.

Ta bara trygghetsfrågan som exempel. Tryggheten börjar i hemmet, det handlar inte bara om låset på dörren utan hur våra bostadsområden är utformade och hur vi bygger gemenskap. När du känner dina grannar, vet vilka du delar port med och det satsas på bra belysning på gatan utanför byggnaden kommer din känsla av trygghet också att öka. Liv och rörelse mellan byggnaderna bidrar till att stärka gemenskapen och gör att vi alltid har någon att ta hjälp av när vi behöver.

Segregationen drivs på av att de mest resursstarka hushållen flyttar iväg och därmed lämnas enbart resurssvaga kvar

En annan fråga som med största sannolikhet kommer att ta mycket plats under valåret är integrationen. Det är en fråga som i allra högsta grad handlar om bostadspolitik. Bostadsbrist tvingar människor att bo trångt eller flytta från områden de trivs i för att det saknas boendealternativ. I rapporten ”Så löser vi boendesegregationen i utsatta områden” som vi på HSB tog fram i samarbete med Veidekke framgår det tydligt att segregationen drivs på av att de mest resursstarka hushållen flyttar iväg och därmed lämnas enbart resurssvaga kvar. Ett starkt skäl till utflytten är bristen på större, ägda bostäder.

Det är inte helt ovanligt att man får höra från politiker att det borde byggas fler hyresrätter i rika kvarter för integrationens skull, men fler bostadsrätter i utsatta områden tas inte lika ofta upp som förslag.

Även arbetslösheten är en bostadspolitisk fråga. Att man har ett arbete är överhuvudtaget en förutsättning för att kunna efterfråga bostäder. För den som inte kan flytta dit jobben finns, som saknar råd att bo nära utbildning eller arbetsgivare, blir arbetsmarknaden en stängd dörr. Det är inte bara en fråga om att skapa jobb, det är en fråga om att skapa möjligheter att ta dem.

Något som man kanske kan glömma i jakten på medelklassväljaren som redan har tak över huvudet

Bostadspolitiken har en tendens att förpassas till marginalen. Området prioriteras inte av de stora partierna, det anses helt enkelt inte vara något man vinner val på. Samtidigt påverkar problemen på bostadsmarknaden oss alla. Unga kommer inte in på bostadsmarknaden, de mitt i livet har svårare att hitta bra alternativ när familjen ska växa och drömboendet riskerar att stanna vid att just vara en dröm för allt fler.

Det jag kan uppleva som särskilt frustrerande är att det finns en rad bra lösningar på många av de här problemen. Det tror jag inte minst att den stora gruppen unga vuxna håller med mig om. Samma grupp som rangordnar bostadsfrågan som en av den absolut viktigaste. Något som man kanske kan glömma i jakten på medelklassväljaren som redan har tak över huvudet.

Johan Nyhus
Förbundsordförande för HSB, som är en av Bostadspolitik.se:s ägare

cross