Från kontor till 439 hyresrätter – nytt community living-koncept i Kista
Sett och hört

Klövern och Colive Groups varumärke Udda lanserar 439 hyresrätter med ett nytt community living-koncept i Kista. Projektet Square Garden blir enligt bolagen Nordens största satsning på boendeformen utanför studentbostadssegmentet.
I Square Garden byggs en tidigare kontorsfastighet om till 439 hyreslägenheter om ett till tre rum, där merparten blir 23–25 kvadratmeter stora.
Samtliga hyresgäster får möjlighet att ansluta sig till Uddas community- och serviceerbjudande. Det omfattar omkring 450 kvadratmeter gemensamma medlemsytor med bland annat coworking, mötesrum, eventkök, hemmabio, gaming, aktivitetsrum och verkstad. Därtill kommer innergård, gemensamhetshus och takterrass.
Ska skapa mer liv i Kista
I entréplanet planeras också ett publikt community-café, där delar av ytan blir exklusiv för de boende.
– För oss handlar Square Garden om mer än att skapa nya bostäder. Vi vill bidra till ett mer levande Kista där människor möts, känner trygghet och bygger relationer, säger Anna Karin Malmqvist, förvaltningschef hos Klövern.
Markus Linhardt, vd för Colive Group och grundare av Udda, pekar på utvecklingen i andra europeiska länder där community living vuxit snabbt.
– Square Garden är mycket mer än ett bostadsprojekt. Det är ett första steg i att skapa en ny typ av miljö i Kista – en med gemenskap, flexibilitet och människor i centrum.
Första etappen klar i september
Fastigheten renoveras med befintlig stomme och återvinning av överskottsvärme. Enligt bolagen blir den Stockholms första Svanenmärkta renoveringsprojekt. Den första etappen står klar för inflyttning i september 2026. Etapp två, med de gemensamma community-ytorna, innergården och takterrassen, beräknas vara färdig efter årsskiftet.