Gröna studenter: Inför markvärdesskatt
Sett och hört

De skenande ekonomiska klyftorna i Sverige kräver modiga politiker som vågar införa nya reformer, skriver företrädare för Gröna Studenter på Altinget Debatt. De föreslår en skatt på mark.
Vera Röös, Stina Ahlmann och Isac Printz uppmanar Miljöpartiet att driva frågan om en markvärdesskatt som en central del av sin ekonomiska politik. De skriver att regeringen med sin höstbudget för en politik som ”stryper bidragen för stora barnfamiljer, satsar en promille på välfärden, och lånefinansierar skattesänkningar för de rikaste”.
Inför Miljöpartiets kongress i helgen vill de att partiet tar ställning för vad de beskriver som ”den ekonomiskt smartaste skatten på kapital och tillgångar: markvärdesskatten”. De menar att en sådan reform skulle både motverka ekonomiska klyftor och gynna den gröna omställningen.
”Markvärdesskatten gör inte skillnad på vad som byggs, utan beskattar värdet på marken, vilket uppmuntrar mer effektiv markanvändning. Om fler kan bo på samma yta, och med bra standard, är det en vinst både för miljön och den som är bostadssökande,” skriver de.
De pekar också på behovet av en rättvisare beskattning. ”Faktum är att det inte lönar sig att arbeta i Sverige – många medelinkomsttagare i Stockholm som köpte en bostad under slutet av förra seklet har tjänat mer på att bara låta denna stå än på sitt arbete.”