HGF vill se särskilt stöd för Malmfälten
Sett och hört

Hyresgästföreningen menar att hyresgäster i Kiruna behöver kompenseras för de ökande hyrorna de får när de hus de tidigare bott i rivs och de flyttar till nyproduktion.
Hyresgästföreningens förbundschef Erik Elmgren besöker Kiruna under torsdagen och fredagen. I fokus står situationen för de hyresgäster som påverkas av den pågående stadsomvandlingen, något som Hyresgästföreningen kommer lyfta i ett inplanerade mötet med LKAB.
– Vi möter människor som både är frustrerade och uppgivna. Många ser en situation framför sig med kraftigt höjda hyror, där de inte har råd att bo kvar. Modellen med en stegvis intrappning av de nya hyrorna har inte räckt för att skydda hyresgäster från kraftigt höjda boendekostnader när bostäderna i nya Kiruna i praktiken bara är nyproducerade lägenheter med hög hyra, säger Erik Elmgren, förbundschef på Hyresgästföreningen.
– Här behöver staten behöver vara med att ta ett större ansvar. Ansvaret för att flytta människors hem och liv ligger hos staten och LKAB. Det behövs ett särskilt investeringsstöd för Malmfälten.
Den kommande nästa fasen i stadsflytten innebär att ytterligare ett stort antal hyresrätter berörs. Äldre, billigare bostäder försvinner och ersätts nästan uteslutande av nyproduktion med högre hyror. En central fråga för Hyresgästföreningen är att omställningen sker på ett rättvist sätt. HGF lyfter att villkoren ser olika ut beroende på boendeform man har. Fastighetsägare kompenseras ekonomiskt, medan hyresgäster blir erbjudna andra boenden eller nyproducerade lägenheter där hyran trappas in.
– Två grupper drabbas av samma stadsflytt, men behandlas helt olika. Den som äger får marknadsvärdet plus 25 procent. Den som hyr får ingen motsvarande kompensation, trots att man tvingas lämna sitt hem – och dessutom möter en hyreschock när man flyttar in i en nyproducerad lägenhet med hög hyra, säger Erik Elmgren.