”Hyresgästföreningens monopol har blivit för starkt”
Sett och hört

Nej, Mikael Eskilandersson ger ingen öppning för fri hyressättning i nyproduktion – men han tycker, i en intervju med Fastighetstidningen, att det borde finnas andra att förhandla med än Hyresgästföreningen.
Sverigedemokraternas bostadspolitiske talesperson Mikael Eskilandersson står fast vid bruksvärdessystemet, men riktar kritik mot hur hyresförhandlingarna fungerar i praktiken.
– Principen är ju att de som bor i huset kan gå samman i en förening för att förhandla sin hyra. Men där har det i praktiken blivit att det bara finns ett enda alternativ – Hyresgästföreningen, säger han till Fastighetstidningen.
Han anser att fastighetsägarna själva bär en del av skulden.
– Fastighetsägarna har vägrat att förhandla med andra än Hyresgästföreningen. Kanske för att man inte riktigt vågar lita på vad en förhandling med en annan förening skulle vara värd på pappret. Men det har också gjort att Hyresgästföreningens monopol blivit för starkt.
Samtidigt betonar Eskilandersson att han inte vill se politisk detaljstyrning av hyrorna.
– Jag vill absolut inte hamna i en situation där vi som politiker sitter och bestämmer vad hyran ska vara.
I andra bostadspolitiska frågor visar han dock större förändringsvilja. Han föreslår lokala folkomröstningar om hur nybyggnationer ska utformas – ett sätt att främja klassisk arkitektur, menar han.
– Om folket får välja kommer det att bli det klassiska ideal som också är i linje med vad vi vill som parti.
Hyresrätten ser han som viktig för flexibilitet i bostadsmarknaden, även om andelen kan minska något. Han lyfter även behovet av att ändra avskrivningsreglerna, som enligt honom försvårar nyproduktion i mindre kommuner.
I samtalet kommer också partiets grundläggande syn på sociala frågor till uttryck. På frågan om den strukturella hemlösheten menar Eskilandersson att systemet med sociala kontrakt inte är fel i sig – men att det havererade efter flyktinginvandringen 2015.
– Då fanns det inga sociala kontrakt kvar till svenskar som faktiskt behövde dessa.
När Liberalerna nu vill införa särskilda sociala lösningar, är han tydlig i sitt motstånd.
– Jag är helt emot det förslag som Liberalerna går fram med att införa en särskild kategori bostäder. Det blir stigmatiserande. Social housing vill vi inte ha.
