Jernhusens ”guldklimp” ska bli Göteborgs nya Linné
Sett och hört
En ny stadsdel med 20 000 bostäder planeras mitt i centrala Göteborg. I det som idag är en enorm grusyta i Gullbergsvass ska Jernhusen ta täten med de första 3 000 bostäderna – startskottet för det som kallas Gullbergsstaden.
Fastighetsnytt har skrivit reportage om projektet.
– Jag tror många städer är avundsjuka på oss som har den här guldklimpen, säger stadsbyggnadsnämndens ordförande Johannes Hulter (S) till Fastighetsnytt.
Den nya stadsdelen ska byggas i klassisk kvartersstruktur, med inspiration från Linnéstaden.
– Vi behöver bygga Linnéstaden en gång till. Det skulle ge en enorm livskraft åt Göteborg – en ny Linnégata med folkliv som löper genom stadsdelen, säger Hulter.
Strukturplanen, som Göteborgs stad och Jernhusen arbetar fram, ska bli klar vid årsskiftet och fungera som långsiktig riktlinje för utbyggnaden de kommande decennierna.

Jernhusens affärsutvecklare Urban Hammarlund beskriver satsningen som en naturlig förlängning av centralstationsprojektet.
– Det intressanta är att de stora kollektivtrafiknoderna redan finns på plats. I ena änden har vi Västlänken som öppnar 2026, säger han.
Bakom projektet ligger också ett starkt behov av fler bostäder i stadskärnan. Enligt Västsvenska handelskammaren bor bara två procent av göteborgarna i centrum.
– Befolkningsunderlaget är helt avgörande för att stadskärnan ska leva, säger Christina Heikel, biträdande näringspolitisk chef på Västsvenska handelskammaren, till Fastighetsnytt.