Kommunerna fokuserar fel – Norrland behöver mer småhus

14 mar 2023

Dela

Kopiera sidlänk

Ska Norrland lyckas med industrisatsningarna krävs många nya bostäder – och kommunerna fokuserar fel. Småhus är nyckeln för att locka till sig arbetskraft, menar André Nilsson, bostadspolitisk expert på Mäklarsamfundet på DN Debatt.

 

Mäklarsamfundet släppte på tisdagsmorgonen rapporten ”Den stora bostadsutmaningen – Vad står på spel om bostadsbehovet i norra Norrland inte möts?”

Samtidigt skriver André Nilsson på DN Debatt. Han menar att det behövs fler småhus för att locka till sig den kompetens som behövs.

”Om inte etableringarna ska försenas med fyra fem år krävs ett bostadsutbud som speglar efterfrågan. Fler småhusplaner måste upprättas och rörligheten på bostadsmarknaden behöver förbättras.”

”Möjligheten att förverkliga villadrömmen i norra Norrland skulle kunna vara ett avgörande argument för många trångbodda storstadsbor som överväger att flytta”

Det handlar både om att planera för nya småhus och om att öka rörligheten på bostadsmarknaden så att de med utflugna barn väljer att röra på sig för att ge plats åt barnfamiljen från storstaden.

Konkreta åtgärdsförslag

André Nilsson ger förslag på konkreta åtgärder:

# Kommunerna behöver ta fram fler villaplaner

# Kommunerna behöver underlätta flytten från villan, till exempel genom kommunala flyttlotsar.

# Regeringen behöver sluta straffbeskatta flyttar – reavinstskatten vid försäljning av bostäder borde trappas ned successivt för de som bott i sin bostad under längre tid.

# Bostadsministern bör infria vallöftet om planeringsstimulans. KD har tidigare föreslagit att en planeringsstimulans på 100 miljoner kronor per år kan ges till kommuner som utökar sin planläggning för att möta en specifik efterfrågan.

cross