Länsförsäkringar: Nära hälften tror på stigande bostadspriser

13 apr 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Marcus Svanberg, vd, Länsförsäkringar Fastighetsförmedling. Bild: LF Fastighetsförmednilng.

Bostadsprisförväntningarna stärks i april. Enligt Länsförsäkringars Boprisbarometer tror 47 procent av svenska hushåll att bostadspriserna kommer att stiga på ett års sikt, upp från 42 procent i mars. Samtidigt är andelen som tror på fallande priser fortsatt låg, 4 procent.

Det innebär att Boprisbarometern stiger till 43 i april, en uppgång med 4 enheter jämfört med månaden före.
– Hushållens boprisförväntningar stärks tydligt och det finns flera skäl till uppgången. Lättade bolåneregler ökar köpkraften genom att fler kan låna mer vilket kan driva upp priserna. Vi räknar också med goda reallöneökningar i år som möjliggör köp på högre nivåer. Totalt sett är hushållens framtidstro fortsatt starkt trots det turbulenta omvärldsläget, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

Länsförsäkringar pekar på att bostadsmarknaden nu går in i högsäsong, samtidigt som lättade bolåneregler väntas sänka trösklarna för fler hushåll.
– När vi nu går in i bostadsmarknadens högsäsong är det tydligt att aktiviteten är större än på flera år. Utvecklingen i Mellanöstern och högre oljepriser spär på svenskarnas oro för ekonomin, samtidigt som lättade bolåneregler sänker trösklarna för att byta bostad. Trots det ökande utbudet av bostäder till salu är vår prognos ytterligare prisuppgångar under året, säger Marcus Svanberg, vd på LF Fastighetsförmedling.

Mest optimistiska är hushållen i Östra Mellansverige, där Boprisbarometern uppgår till 46. I Stockholm ligger den på 39. Yngre hushåll under 29 år är fortsatt mest positiva, med ett värde på 52.

cross