Närhet till kyrkor ger högre bostadspriser

23 dec 2025

Dela

Kopiera sidlänk
Mats Wilhelmsson menar att närhet till kyrkor och begravningsplatser höjer bostadsvärden – men det handlar mer om att de boende vill ha öppna ytor omkring sig än en dragning till det religiösa. Bild: KTH/Canva/Montage

Störs du av kyrkklockorna – eller njuter du av dem?
Kyrkorna påverkar definitivt sin omgivning och när det gäller bostadspriserna så är påverkan positiv – detta enligt en studie som KTH-professorn Mats Wilhelmsson har gjort.

Så här i juletider väljer många att göra sitt enda kyrkobesök för året. Även i det sekulariserade Sverige har kyrkan en dragningskraft, som även avspeglar sig i bostadspriserna.
Mats Wilhelmsson, professor i tillämpad ekonomi på KTH, har undersökt samtliga försäljningar av villor och bostadsrätter i Stockholms län under 2023 och undersökt hur närhet till de 400 kyrkor – eller andra religiösa byggnader, moskéer, frikyrkor etc – han hittat på Open Street Map har påverkat bostadspriserna.
– Problemet med att forska kring detta är ju att kyrkan, sedan 1100-talet, ligger mitt i byn. Runt kyrkan byggdes samhället upp, med skolor, fattighus, torget där man sålde varor och så vidare. Översatt till i dag så finns det alltid en närhet till annat än själva kyrkan, det finns alltid en viss service. I den här studien har jag försökt räkna bort den påverkan och bara få kvar effekten av närhet till kyrkan, säger Mats Wilhelmsson.

Begravningsplatser höjer värdena med över tio procent
Och slutsatsen är att det finns en effekt kvar. Värdena är generellt 2–6 procent högre inom en radie om 500 meter från kyrkan, i vissa fall upp emot 12 procent.

Ännu större är effekten om man tittar på närhet till begravningsplatser, här handlar det om 10–13 procent högre värden.
– Det är naivt att tro att det har med det religiösa att göra, rimligtvis handlar det mer om att det kring kyrkorna ofta finns grönområden, träd och att man vet att ”här kommer det inte att byggas några nya hus”.

Ett par hundra av kyrkorna som Mats Wilhelmsson har studerat är dessutom på olika sätt kulturskyddade och runt de kyrkorna finns större påverkan på priserna.

I vilka områden var det störst påverkan uppåt på värdena?
– Stockholms innerstad, Värmdö, Lidingö och Nacka upp mot Norrtälje, där har vi en klart positiv påverkan av att ligga nära kyrkor. Medan det inte alls är samma effekt i Västerort ut mot Tensta och Rinkeby och i Söderort.

Generellt är prispåverkan större med närhet till större och äldre kyrkor. Men det är stor skillnad mellan Stockholms två äldsta kyrkor.
– Vi har två 1100-talskyrkor; Bromma och Botkyrka. I Bromma är påverkan mycket större, där ligger kyrkan i ett villaområde, medan den i Botkyrka ligger omgiven av motorvägar.

Moskéer finns med i din undersökning, hur påverkas priserna av dem?
– Det har jag inte tittat närmare på, och jag tror att moskéer är underrapporterade, alltså att det finns en del moskéer som inte finns markerade som moskéer på Open Street Map. Men jag vet att man har tittat på det här i Uppsala. Där befarades att värdena skulle sjunka när man byggde en moské men det visade sig att det inte riktigt blev så. Och det kan väl förklaras med att många som bor i områden där man bygger moskéer har den tron, säger Mats Wilhelmsson.

Läs Wilhelmssons studie här.

cross