Nya byggregler gav fler lägenheter i Nya Holtermanska
Sett och hört
Fastighetsnytt rapporterar att Chalmers Studentbostäder lyckats få in betydligt fler bostäder i jätteprojektet Nya Holtermanska i Göteborg tack vare Boverkets nya byggregler och lättnader för studentbostäder. Enligt bolaget kan regeländringarna ha gett 70–80 extra lägenheter jämfört med om projektet byggts enligt de gamla kraven.
NCC har nu tilldelats entreprenaden för Nya Holtermanska, som omfattar tre bostadshus med 386 student- och forskarbostäder samt lokaler för café, restaurang och kontor på cirka 2 500 kvadratmeter. Byggstarten är planerad till april och färdigställande under 2028.
– Vi har haft en anspänning i tio år när vi jobbat med detaljplan och extra mycket på slutet, säger Joakim Wallin, vd på Chalmers Studentbostäder, till Fastighetsnytt.
Projektet uppges vara ett av de första i landet som uppförs enligt de nya byggreglerna och de lättnader för studentbostäder som trädde i kraft den 1 juli i fjol. Chalmers Studentbostäder valde dessutom att börja arbeta utifrån de nya reglerna innan de formellt trätt i kraft.
– Vi har gjort förprojekteringar och det här visade sig leda till betydligt fler lägenheter, säger han.
Enligt Wallin handlar vinsten bland annat om att bostäderna kunnat utformas annorlunda.
– Bygger man på gamla sättet äts hälften upp av badrum. Här får man ett större vistelserum och vistelseyta jämfört med den större toalett vi hade varit tvungna att bygga tidigare. Plus att vi kan göra lägenheterna något mindre, säger han.
Här kan du läsa hela texten.