"Räkna med att Riksbanken kan flagga för räntehöjningar"

12 mar 2025

Dela

Kopiera sidlänk

På kort tid har förväntningarna på en sänkning av styrräntan förvandlats till en möjlig höjning. Det skriver Nordeas chefsekonom Annika Winsth i en krönika på Fastighetstidningen, där hon varnar för att Riksbanken sannolikt kommer att signalera för en kommande höjning vid sitt nästa penningpolitiska möte i mars.

”Riksbanken är medveten om att konjunkturen är bräcklig, men fokus är att hålla inflationen i schack. Det gör att Riksbanken sannolikt lägger in en räntehöjning i räntebanan på nästa penningpolitiska möte nu i mars,” skriver Winsth.

Bakgrunden är en påtagligt högre inflation än väntat. Nordea reviderade sin inflationsprognos redan efter de oväntat höga siffrorna för januari, och sedan dess har även februaris inflationsutfall varit klart över Riksbankens mål. ”Mycket talar nu för en inflationstakt runt 2,5 till 3 procent stora delar av innevarande år,” konstaterar Winsth.

En konsekvens av detta kan bli en fortsatt osäkerhet på bostadsmarknaden. Efter en period av högre aktivitet i både nyproduktion och omsättning av befintliga bostäder riskerar utvecklingen att avstanna. ”Trots att skuldnivån och räntan fallit tillbaka sedan toppnoteringarna, är risken att den något högre omsättning vi sett bland befintliga bostäder och i nyproduktion kommer av sig,” skriver hon.

Winsth påpekar vidare att läget för fastighetssektorn påverkas av de stigande räntorna med längre löptider, vilket drivs av EU-länders behov av stora investeringar i försvar och konkurrenskraft. ”Ett högre ränteläge lär därmed bestå, vilket innebär att även bolån till bunden ränta blir dyrare framöver,” skriver hon.

Hon ser dock en ljuspunkt i den senaste kronförstärkningen, som kan bidra till att dämpa inflationsrisken på sikt. ”Möjligen kan den få Riksbanken att bara flagga för en räntehöjning utan att faktiskt genomföra den. Svensk konjunktur och bostadsmarknad skulle må bra av att Riksbanken sitter still,” avslutar Winsth.

cross