Riksdagsledamot kallade Victoriahem ”slumvärd”

28 sep 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Ilyas Hassan. Vänsterpartiet

Ilyas Hassan, som precis valts in i riksdagen för Vänsterpartiet, kallade vid ett valmöte i Rinkeby fastighetsbolaget Victoriahem för en av landets största "slumvärdar". Victoriahem avvisar kritiken.

Hyresbostadsägarna i Stockholms sajt Hyresbostaderna.se har uppmärksammat Tiktok-klippet som finns här.

Ilyas Hassan, som tidigare har arbetat för Hyresgästföreningen säger i klippet att Victoriahem – ägt av tyska börsnoterade Vonovia – är en ”av de största slumvärdarna vi har i Sverige i dag.

Han säger också att Vänsterpartiet vill ge allmännyttan förköpsrätt och bättre möjligheter att ta över det han kallade misskötta fastigheter, samt att partiet kommer driva frågan i regeringsförhandlingarna.

Peter Lindström, regionchef Stockholm Norra på Victoriahem, kommenterar för Hyresbostaderna.se:

– Vi delar inte den bild av Victoriahem som framförs av Vänsterpartiet i klippet. Den stämmer inte överens med den återkoppling vi får från våra hyresgäster. Vår senaste kundundersökning visar goda resultat och en fortsatt positiv utveckling. Vi tar ett stort ansvar som fastighetsägare och investerar löpande i våra fastigheter och områden. När våra hyresgäster anmäler brister är vår uppgift att lyssna, åtgärda och förbättra. I Rinkeby arbetar vi långsiktigt med våra fastigheter, tryggheten och områdets utveckling. Vi är en närvarande och engagerad fastighetsägare och har många medarbetare som bor i området, vilket ger oss en stark lokal förankring och närhet till våra hyresgäster, säger Peter Lindström.

cross