S-kongressen: Den inre oppositionen tvingar partiet att skärpa sig

13 jun 2025

Dela

Kopiera sidlänk
Lennart Weiss.

LEDARE | På Socialdemokraternas kongress befann sig bostadsfrågan som väntat en bit ut i periferin.
Men det som ändå kom fram visar att partiet på flera sätt är på väg i rätt riktning. Samtidigt som man fortfarande går vilse ibland.

Som väntat rönte bostadsfrågan inget medialt intresse i samband med bevakningen av S-kongressen som avslutades förra veckan. Den som ögnar de riktlinjer kongressen antog kan dock konstatera att det är ett parti som nu förbereder sig inför ett eventuellt maktövertagande. Läsningen av helheten förstärker det intryck jag får när jag lyssnar på ledande företrädare. Under Magdalena Andersson har Socialdemokraterna återvunnit sitt sargade självförtroende efter Stefan Löfvén och än mer efter megakatastrofen Håkan Juholt.

Närvaron av en inre opposition, enligt vissa så många som cirka 30 procent av kongressombuden, tvingar partiledningen att skärpa sig och finna vettiga utvägar

Läsningen av riktlinjerna styrker också min känsla att spänningsfältet mellan traditionella gråsossar och den nationella S-föreningen Reformisterna har vitaliserat partiet. I varje fall för mig som sedan länge är trött på innehållslös frasradikalism är det en oväntad utveckling. Närvaron av en inre opposition, enligt vissa så många som cirka 30 procent av kongressombuden, tvingar partiledningen att skärpa sig och finna vettiga utvägar, även när ett och annat förslag andas mer av populism än genomtänkt politik.

I regi av Bofrämjandet fick några inom branschen i veckan en möjlighet att träffa Socialdemokraternas bostadspolitiska talesperson Jennie Nilsson. Även vid detta möte stärktes intrycket att S har sorterat ut sig och kommit ganska långt i att formulera en politisk helhet, även i bostadsfrågan. Det ligger i sakens natur att vad som sägs vid ett slutet rundabordsmöte inte kan förmedlas hursomhelst. En genomläsning av de nya riktlinjerna samt en fri tolkning av samtalet med Jennie Nilsson kan dock sammanfattas i några punkter:

  • Den sociala och etniska segregationen har hög prioritet. Via ett nytt överordnat mål, ”Sverige ska inte ha några utsatta områden”, knyter man ihop satsningar på skola, språk, polisnärvaro, social service och blandade boendeformer. Man öppnar för att riva tomma eller starkt nedslitna fastigheter. Näringslivet, fastighetsbranschen och civilsamhället ska via en ”nationell Sverigeförhandling”, gemensamt samlas bakom sociala investeringar och konkreta handlingsplaner på ett sätt som för tankarna till ett sorts nationellt ”Gårdstensprojekt”.

Med särskild adress till unga och familjebildare kopierar man regeringens ambition att få till en modern egnahemssatsning

  • Inom bostadsavsnittet väljer S att styra bort från siffersatta volymmål. Istället pekar man på behovet av specifika åtgärder för städer respektive landsbygd och industriorter vilket kan tolkas som att ser sambandet mellan bostadspolitik och arbetsmarknadens behov. Med syfte att bygga fler hyresbostäder har man övergett det gamla investeringsstödet och lanserar nu en ny form av stöd i kombination med statliga byggkrediter motsvarande 20 procent av finansieringsbehovet, som har till syfte att bita både i storstäderna och i bygder med utmanande kalkylförutsättningar.
  • I ett annat avsnitt markeras att fler ska kunna äga sin bostad. Med särskild adress till unga och familjebildare kopierar man regeringens ambition att få till en modern egnahemssatsning. Man vill använda SBAB mer aktivt som ett verktyg, höja bostadsbidragen och tydliggöra kommunernas ansvar för bostadsförsörjningen där kommunala åtaganden ska kopplas samman med statliga satsningar på angelägen infrastruktur. Det saknas inte heller välkomna skrivningar runt hemlösheten eller klimatomställningen.

Ett sådant bolag skulle givetvis per omgående ge borgerliga kommuner ett alibi för att sälja av sina kommunala bostadsbolag

Inte helt oväntat finns dock en och annan plump i protokollet. Under tydlig påverkan av föreningen Reformisterna kvarstår den illa genomtänkta idén om ett statligt fastighetsbolag med syfte att bygga i svaga områden. Ett sådant bolag skulle givetvis per omgående ge borgerliga kommuner ett alibi för att sälja av sina kommunala bostadsbolag. Det är också uppenbart att man tassar i kulisserna när det gäller kreditrestriktionerna. Om det handlar om en rädsla för att hamna snett rent taktiskt i förhållande till Moderaterna eller en vånda för att hamna på tvärs mot Riksbanken är oklart men frånvaron av en tydlig positionsmarkering försvagar trovärdigheten när det gäller ungas möjlighet till tillträde till bostadsmarknaden.

Alla som följer bostadsdebatten inser att det är av helt avgörande betydelse

Helheten markerar dock ett tydligt steg framåt med tydlig påverkan från Jennie Nilsson och det nya stjärnskottet Lawen Redar som följdriktigt fick plats i partiets verkliga maktcentra, det verkställande utskottet. För den långsiktiga trovärdigheten i vad som skrivs och sägs bör dock ytterligare en aspekt lyftas fram. Efter tålmodigt fotarbete av Jennie Nilsson och tidigare även Johan Löfstrand har Socialdemokraternas ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg mer och mer engagerat sig i bostadsfrågan. Alla som följer bostadsdebatten inser att det är av helt avgörande betydelse.

Men – och det är ett viktigt memento – då vill det ju verkligen till att man inte släpper in Nooshi Dadgostar genom bakdörren

Statsministern och statsrådsberedningen i all ära, om det ska bli verkstad av olika utspel är det helt nödvändigt att finansdepartementet ser bostadsfrågan som en del av samhällsbygget. Mer än någon annan var det Gunnar Sträng som drev efterkrigstidens massiva satsningar på bostadsbyggandet och som bekant var det en annan finansminister – Kjell-Olof Feldt – som inledde 1990-talets nedmontering. Tiden får utvisa men om firma Andersson, Damberg, Nilsson och Redar lyckas etablera en samstämd kvartett kanske det skulle kunna bli lite musik till slut ändå. Men – och det är ett viktigt memento – då vill det ju verkligen till att man inte släpper in Nooshi Dadgostar genom bakdörren.

Lennart Weiss
Chefredaktör, Bostadspolitik.se
Kommersiell direktör, Veidekke

cross