Så smittar Trumps galenskaper ner den svenska bostadsmarknaden
Ledare

LEDARE | Donald Trumps påhitt oroar hela den fria världen.
Europa måste ta på sig ledartröjan.
Och i Sverige behöver regeringen kliva fram för att tända nytt framtidshopp.
Nuförtiden är förmiddagarna tiden för återhämtning samt en stund med lugn och ro. Av den enkla anledningen att under den svenska förmiddagen sover president Trump. Framåt eftermiddagen så börjar den dagliga dosen av utspel där det ena är mer galet än det andra. Det handlar om allt från höjda tullar och förnedring av tidigare allierade till att hota med att annektera Grönland. Och allt sker i ett rasande tempo där de amerikanska demokratiska institutionerna rivs ner samtidigt som den transatlantiska länken nu blivit nedmonterad. Konsekvensen blir att den rådande världsordningen som etablerades efter andra världskriget nu tillhör historien. Vilken världsordning som kommer ersätta vet vi inte ännu, men vi lever sannerligen i en farlig tid där den globala oron riskerar att eskalera.
En negativ utveckling riskerar att fördjupa bostadskrisen
Den här oron är kanske den enskilt största negativa faktorn i förutsättningarna för den svenska bostadsmarknaden. För riskerna är stora och uppenbara. I stället för en kommande högkonjunktur är risken uppenbar att vi i stället får en besvärlig lågkonjunktur. Vi ser tidiga tecken på att inflationen kan ta fart igen i stället för att sjunka. Och vi kanske får ställa in oss på att kommande planerade räntesänkningar inte genomförs utan i stället växlas över till räntehöjningar. Lägg där till att den svenska arbetslösheten redan nu är mycket hög – 9,4 procent enligt SCB – och blir det sämre ekonomiska tider så kommer den att fortsätta öka i stället för att sjunka. De svarta svanarna är många och tillsammans med fler moln på den ekonomiska himlen är som sagt risken stor att vi är på väg in i svårare ekonomiska tider. Och för den svenska bostadsmarknaden är det helt avgörande att ekonomin får en positiv utveckling. En negativ utveckling riskerar att fördjupa bostadskrisen.
Idag är nyproducerade bostäder en produkt som knappt kan efterfrågas
Att köpa sin bostad är livets största investering. Även i goda tider är det får många ett beslut med vånda och för många en dröm som är svår att nå. I en orolig värld blir beslutet än svårare och drömmen om ett eget ägt boende blir för väldigt många en ouppnåelig dröm.
Idag är nyproducerade bostäder en produkt som knappt kan efterfrågas. Vi ser en liten ljusning i Stockholmsområdet men i övriga Sverige är det i praktiken en produkt som inte går att producera. I grund och botten är det två problem vi har och som förstärks av den globala oron: Betalningsförmåga och betalningsvilja.
Betalningsförmågan är svag. För att stärka den behöver regeringen agera och det snabbt. Här finns en hel rad reformer färdiga ett genomföra. Det handlar om att riva upp kreditrestriktionerna och införa startlån för förstagångsköpare. Genom sänkta skatter för hushållen så stärks deras köpkraft. Det behövs också en aktiv arbetsmarknadspolitik ihop med förbättrade förutsättningar för det svenska näringslivet för att lägga grunden för att fler jobb ska kunna växa fram. Det finns också all anledning att se över hur hushållens köpkraft kan stärkas mer med ekonomiska reformer och stöd. Betalningsförmågan måste stärkas om efterfrågan av nyproducerade bostäder ska kunna ta fart.
För att öka betalningsviljan måste framtidstron stärkas
Men det räcker inte med att stärka betalningsförmågan. Även betalningsviljan måste stärkas. I en tid av oro och krig i vårt närområde så är det naturligt att människor blir försiktiga med att ta på sig ökade kostnader. Just nu är också sparandet i Sverige rekordhögt. För att öka betalningsviljan måste framtidstron stärkas. Politiken behöver visa ledarskap och på vägen framåt. Men både näringslivet och den civila sektorn måste också bidra i arbetet med att tända hoppet.
Tillsammans har vi i Sverige tidigare klarat stora utmaningar. Och det kommer vi göra igen. För Europa finns det nu en annan uppgift. Att ta på sig ledarrollen för den fria världen. USA har abdikerat och vakuumet behöver fyllas av goda krafter, annars fylls det av andra krafter som vill montera ned demokratier och fria länder. Ytterst är detta ett ansvar för oss att ta. Demokrati och frihet måste försvaras och vinnas.
Som samhälle behöver vi alla tillsammans se till att hoppet vinner
Så, ska bostadsmarknaden börja fungera igen och nyproduktionen av bostäder ta fart så måste både betalningsförmågan och betalningsviljan stärkas. Politiken behöver sätta fart med att stärka betalningsförmågan. Som samhälle behöver vi alla tillsammans se till att hoppet vinner. På så sätt stärker vi vårt samhälle – och betalningsviljan. Tillsammans tänder vi ljuset i tunneln.
Kent Persson
Vd för Bopol AB, som driver Bostadspolitik.se
Samhällspolitisk chef, Heimstaden
