Samtliga i Riksbanksdirektionen har rörliga bolån
Sett och hört

Svenska Dagbladet skriver om Riksbankstopparnas bolån. Bara två av fem amorterar. Och samtliga har lagt om till tremånaders bindningstid.
Alla fem medlemmar i Riksbankens direktion har i dag rörliga bolån, enligt nya beräkningar från lånejämförelsesajten Zmarta, som SvD hänvisar till.
Zmarta har sammanställt uppgifter från Riksdagens kammarkansli, Fastighetsregistret och Skatteverket. Hushållsekonomen Ola Söderlind har analyserat datan och konstaterar bland annat att förste vice riksbankschef Anna Breman och vice riksbankschef Aino Bunge båda nyligen lagt om sina lån från bundet till rörligt.
Riksbankschefen Erik Thedéen har lägst ränta på ett enskilt lån – 2,5 procent – vilket är betydligt lägre än dagens snittränta för rörliga bolån på 3,1 procent. Enligt Zmarta ligger direktionens snitträntor mellan 2,64 och 3,04 procent. "Man kanske inte kan få 2,50 procent som Thedéen har på ett av lånen, men 2,75 procent borde inte vara några konstigheter för många som har en bra hushållsekonomi", säger Ola Söderlind.
Trots höga lånebelopp – där Anna Seim och hennes make har det största lånet på närmare 10 miljoner kronor – är det bara två av fem som amorterar. En av dem är Thedéen, vilket Söderlind tror beror på att han pläderat för en amorteringskultur, inte minst i sin tidigare roll som chef för Finansinspektionen : "Han vill nog visa god ton."
Läs hela texten här.