Tillsätter utredning mot segregation – Erik Pelling leder
Sett och hört

Regeringen tillsatte i juli en utredning för att motverka boendesegregation. Erik Pelling, i dag kommunstyrelsens ordförande (S) i Uppsala, har förordnats som särskild utredare.
Erik Pelling har en lång bakgrund inom politiken i Uppsala. Han har varit kommunalråd sedan 2010 och sedan valet 2018 kommunstyrelsens ordförande.
Pellings utredningsuppdrag är att utveckla verktyg och metoder inom samhällsplaneringen för att minska och motverka segregation. Syftet med utredningen är att ta fram förslag som bidrar till att minska boendesegregationen och främja jämlika uppväxt- och levnadsvillkor och goda livschanser för alla, skriver regeringen i ett pressmeddelande.
Den socioekonomiska boendesegregationen i Sverige har ökat sedan 1990-talet. Både kommuner och andra fastighetsaktörer arbetar i dag för att på olika sätt minska boendesegregationen, men det behövs fler och bättre metoder och verktyg för att bryta utvecklingen, menar regeringen.
– Sverige ska ha en långsiktig och hållbar bostadspolitik för alla och därför är det viktigt att vi arbetar aktivt för att motverka boendesegregationen. Samhällsplaneringen ska bidra till jämlika och goda levnadsvillkor och människor ska heller inte behöva oroa sig över att behöva flytta på grund av till exempel stora hyreshöjningar efter renoveringar, säger bostadsminister Johan Danielsson i pressmeddelandet.
Den särskilda utredaren ges i uppdrag att utveckla verktyg och metoder för att stärka arbetet med att minska och motverka segregation i samhällsplaneringen. Utredaren ska även redogöra för hur hyresmarknadens parter och fastighetsägare arbetar med att underlätta för hyresgäster att bo kvar efter renovering. Utredaren ska även kartlägga hur offentlig upphandling kan användas inom samhällsplanering som ett verktyg för att minska och motverka boendesegregation, samt föreslå åtgärder för att öka en sådan användning av offentlig upphandling.
Uppdraget ska redovisas senast den 22 december 2023.
Erik Pelling säger själv i en intervju med Fastighetsnytt, som publicerades efter utnämningen:
– Att bekämpa segregationen är en av de viktigaste uppgifterna vi har framför oss. För att komma tillrätta med gängkriminaliteten, öka jämlikheten i Sverige och vända misstro till framtidstro måste vi komma tillrätta med segregationen. Som kommunstyrelsens ordförande i Sveriges fjärde största kommun har jag färska erfarenheter från segregationens många nackdelar, men också handfasta erfarenheter från det lokala arbetet för att bryta segregationen.