Veckans Aktuellt v2: Ingen ljusning på marknaden under 2023

VECKANS AKTUELLT | Ingen ljusning på marknaden under detta år, de reformer som politiken signalerat om räcker inte, utan det krävs andra åtgärder. Frågan om att marknadshyror ska rädda bostadsbristen är politiskt död under överskådlig tid. Professor Hasslers förslag på annuitetslån är spännande och skulle sänka trösklarna att ta sig in på det ägda boendet, menar vår expertkommentator Kent Persson. 

Anna Bellman programleder som vanligt Veckans Aktuellt.

I veckan varslade Obos 200 personer i Vrigstad och Myresjö, ytterligare ett exempel på att småhusaktörerna har det väldigt tufft.

Enligt Trä- och Möbelföretagen (TMF) har 10 procent av branschens anställda varslats under andra halvan av 2022. De spår att uppemot 25 procent kommer att varslas under 2023.

­– Det är ett jättesvårt läge och jag tror att 2023 kommer bli oerhört dystert när det handlar om nyproduktion av bostäder överhuvudtaget. Sveriges allmännyttas vd Anders Nordstrand sa nu också att Boverket underskattar nedgången och tror att vi kommer få se en nedgång i byggandet med 70 procent och det tror jag också, säger Kent Persson.

– Även om många ser en ljusning framför sig i slutet av 2023 så kan 2024 också bli tufft för småhusbyggarna. Man ska komma ihåg att när det handlar om småhus så är det för många livets största investering. Är man beredd att belåna sig högt och dra igång ett husbygge det närmaste året? Jag tror att det är jättemånga familjer som kommer att avvakta.

Behövs diskussion om någon form av byggstöd

Samtidigt har regeringen varit tydlig med att man vill underlätta för småhusbyggnation. Frågan är hur och när regeringen och bostadsminister Andreas Carlson griper in.

– De ambitionerna som bostadsministern och regeringen signalerar är att man vill se mer småhusbyggande. Man fokuserar på regelförenklingar och marktillgång. Det är inget fel med det, men det är ju reformer som ger resultat först på flera års sikt.

– På kort sikt handlar det om andra saker och man kommer att behöva en diskussion om någon form av byggstöd. Men det är en bit kvar och vi vet att de inte är så pigga på det med tanke på att de nyligen avskaffade investeringsstödet. Men den nuvarande situationen leder till höjd arbetslöshet och den drabbar svensk ekonomi.

Samtidigt som Obos och andra drar ner på personal satsar de för framtiden. Obos satsar 1,2 miljarder på en ny fabrik i Vrigstad och en modernisering i Myresjö.

– Det här är en kris som kommer pågå ett par år, förhoppningsvis inte längre. Alla stora aktörer i branschen är seriösa och långsiktiga. Obos är en aktör som kommer att klara av att gå igenom den här krisen. Många har ett hundraårigt perspektiv och under de kommande 100 åren så kommer vi få fler kriser än den här och det måste man klara av att hantera.

Finns inget politiskt stöd för marknadshyror

Samtidigt som det är kris på byggsektorn har vi fortfarande en stor bostadsbrist. Det uppstod en debatt kring frågan om marknadshyror sedan professorerna Roland Andersson och Lars Jonung skrev en debattartikel på DN, som besvarades av både TMF och jagvillhabostad.nu. Professorernas tes är att det inte går att bygga bort bostadsbristen så länge vi inte inför marknadshyror.

– Det är ganska enkelt att konstatera att det finns inget politiskt stöd för marknadshyror. Vi hade ju som bekant under förra mandatperioden en utredning som ledde till ett förslag om att införa fri hyressättning i nyproduktion. Då fanns det ju ett stöd i riksdagen men ändå valde majoriteten i riksdagen att avsätta statsministern istället för att genomföra reformen. Min bedömning är att under överskådlig tid skulle jag säga så kommer vi inte få se marknadshyra eller fri hyressättning vare sig på nyproduktion eller befintligt bestånd.

John Hassler, professor i nationalekonomi, som vi nyligen hörde i Bopolpodden, skrev ett debattinlägg på SvD Debatt om annuitetslån för bolån.

– Jag tycker att det är jättespännande. Som Hassler beskriver så köper man ofta sitt första ägda boende när man ska bilda familj och det kommer i ett läge då du inte har de högsta lönerna. Med dagens system är trösklarna oerhört höga och det här är en intressant idé som jag hoppas att politiken tar till sig och vågar titta på.

Partiledare med engagemang för bostadsfrågorna

Det ser ut som att Muharrem Demirok blir ny partiledare för Centerpartiet – han var tidigare kommunalråd i Linköping, samtidigt som Kent Persson var moderat kommunalråd i Örebro.

– Han har, som de flesta som varit kommunpolitiker länge, varit engagerad i samhällsbyggnadsfrågor. Han har en bra erfarenhet av det och det tror jag är bra för branschen; han har insikt och kunskap om bostäder och samhällsplanering. Förhoppningsvis kan vi få en partiledare som engagerar sig i bostadspolitiken framåt.

cross