Villaägarna: "En hel generation är på väg att stängas ute från villorna"
Sett och hört

Unga vill bo i villa, men höga priser i tillväxtregionerna och en trögrörlig bostadsmarknad gör det allt svårare att förverkliga drömmen. I en debattartikel i DN efterlyser Villaägarnas riksförbund reformer för att öka småhusbyggandet och få fart på flyttkedjorna.
I en debattartikel i DN lyfter Helen Forslind, chefsekonom, och Jonathan Lindgren, samhällspolitisk expert på Villaägarnas riksförbund, fram att en majoritet av unga mellan 25 och 35 år helst vill bo i villa, men att få har möjlighet att göra det. De menar att problemet inte bara handlar om kontantinsatser eller bankernas kreditkrav, utan om att arbetsmarknaden och bostadsmarknaden inte hänger ihop.
– På de platser där priset på villor är lägre är inkomstmöjligheterna sämre. Och på de platser där inkomstmöjligheterna är goda, är villapriserna ofta så höga att de stänger ute även unga hushåll med höga inkomster, skriver de.
Enligt debattörerna har bostadsbyggandet under lång tid varit alltför inriktat på flerbostadshus, samtidigt som utbudet av småhus inte motsvarar efterfrågan. Därför vill de se en politik som prioriterar småhus högre i markplaneringen och kortare ledtider i detaljplaneprocesserna.
De pekar också ut flyttskatterna som ett stort hinder för rörligheten på bostadsmarknaden. När äldre villaägare möter höga kostnader för att sälja och flytta vidare väljer många att bo kvar, vilket minskar utbudet av villor för yngre hushåll.
För att öka rörligheten föreslår Villaägarna bland annat att skatten på lagfart och pantbrev avskaffas samt att reavinstskatten reformeras så att endast verkliga vinster beskattas och underhållskostnader blir fullt avdragsgilla.
– För att fler unga ska kunna förverkliga villadrömmen måste dessa hinder rivas. Om inget görs cementeras en bostadsmarknad där bostäder används ineffektivt och en hel generation stängs ute från villaboendet, skriver de.
Debattörerna menar att reformerna både skulle öka rörligheten på villamarknaden och förbättra bostadsmarknadens funktionssätt i stort.
Hela debattartikeln finns att läsa på DN Debatt.