Weiss: Byggföretagen ”sprider rena myter”

10 mar 2025

Dela

Kopiera sidlänk

Dagens Industri gör ett stort reportage om debatten om begränsningar av underentreprenörsled.

Nyligen släppte Veidekke en handbok där beställare uppmanas följa Veidekkes exempel  och begränsa till två led som en del i arbetet att minska arbetslivskriminaliteten.

Men Byggföretagen går inte med på det.

– De sprider tyvärr rena myter om effekterna. Som deras fjärde största medlem hade de kunnat kontakta oss innan de nyligen gick ut med en kampanj om saken, säger Veidekkes och Bostadspolitik.se:s Lennart Weiss.

Byggföretagens näringspolitiska chef Tanja Rasmusson:

– Vi lägger oss inte i de enskilda företagens affärsmodeller, däremot står vi upp för våra special- och småföretag. Skulle det här bli ett krav, begränsas företagens rätt att arbetsleda.

DI skriver att frustrationen gror på Veidekke över att man inte få gehör för hur branschen bör stramas upp.

– Det går inte att uppskatta hur stort fusket är med skatter, sociala avgifter och löner. Byggare kan ha jobbat i 20 år och få 70 procent av den kollektivavtalade lönen. Det är ett gigantiskt bedrägeri, säger Lennart Weiss.

Läs hela reportaget här.

cross