”Regeringen agerar efter arbetsolyckorna”
Sett och hört

Regeringen skärper nu åtgärderna efter flera allvarliga olyckor med dödlig utgång på svenska arbetsplatser. Ingen ska behöva dö på grund av sitt arbete, skriver L-ministrarna Johan Pehrson och Paulina Brandberg på SvD Debatt.
Arbetsmarknadsminister Johan Pehrson och den biträdande arbetsmarknadsministern Paulina Brandberg skriver om åtgärderna som vidtas efter de många arbetsplatsolyckorna under 2023.
Arbetsmiljöverket ska genomföra fler oanmälda och fysiska inspektioner och ministrarna lyfter även att allt fler jobbar på arbetsplatser som saknar skyddsombud.
”Skyddsombud räddar liv och därför har vi gett Arbetsmiljöverket i uppdrag att föreslå åtgärder för att få fler att engagera sig som skyddsombud på sina arbetsplatser.”
De betonar att arbetsgivare ska ta ansvar för att undersöka, genomföra och följa upp verksamheten så att olyckor på arbetsplatsen förebyggs.
”Enligt arbetsmiljölagen ska arbetsgivare ha rutiner för sitt systematiska arbetsmiljöarbete. Det är viktigt att arbetsgivarna tar det ansvaret och de flesta företag vill följa de regler som gäller och tar arbetsmiljöarbetet seriöst.”
Ministrarna kopplar åtgärderna mot arbetslivskriminaliteten till systemskiftet i rättspolitiken med skärpta straff, nya brottsbekämpande verktyg och förebyggande åtgärder för att stoppa nyrekryteringen.
”Därutöver arbetar regeringen även med att slå mot den kriminella ekonomin, och fusk och fel inom bland annat välfärden och den svenska arbetsmarknaden.
Nyligen förlängdes uppdraget för flera myndigheter som samverkar mot arbetslivskriminalitet, däribland Arbetsförmedlingen, Polismyndigheten, Arbetsmiljöverket och Skatteverket. Det har visat sig vara ett betydelsefullt samarbete mot denna typ av brottslighet.”
”Ingen ska behöva dö på sitt arbete och ingen ska behöva dö på grund av sitt arbete. Regeringen intensifierar nu arbetet mot dödsolyckorna. För tryggare arbetsplatser i hela landet.”

