Därför vill KD slopa reavinstskatten: ”Kan få folk att ta beslutet att faktiskt flytta”

Kristdemokraterna vill öka rörligheten på bostadsmarknaden genom att successivt avskaffa reavinstskatten. I en ny riksdagsmotion föreslår partiet att skatten ska minska stegvis efter fem års ägande – och vara helt borttagen efter 16 år. För Bostadspolitik.se berättar partiets bostadspolitiska talesperson Larry Söder mer.
Bakgrunden till förslaget är, enligt motionen av Hans Eklind och Larry Söder, att dagens beskattning på 22 procent av vinsten vid bostadsförsäljning bidrar till att människor bor kvar i för stora bostäder. Det minskar rörligheten och hindrar fungerande flyttkedjor, särskilt bland äldre. Enligt KD äger sju av tio pensionärer äger sitt boende och var tredje person i åldern 60–79 år vill bo mindre än vad de gör idag
– Vi gör det här för att få igång flyttkedjorna. Vi måste få igång rörligheten på bostadsmarknaden, det är egentligen grunden till det här förslaget, säger Larry Söder till Bostadspolitik.se och fortsätter:
– Det är många som sitter med stora hus, som vill flytta till ett mer anpassat boende men som inte gör det i dagsläget, ofta på grund av att de förlorar så mycket pengar på att flytta… Nu vill vi ta bort reavinstbeskattningen så att de har möjlighet att faktiskt ta steget.
Enligt förslaget ska skatten minska med två procentenheter per år efter fem års ägande, och vara helt borta efter 16 år.
– Vi har satt de här tidsgränserna för att vi inte vill ha spekulation på något sätt. Vi vill att bostadsmarknaden fortsatt ska vara en stabil marknad, och därför tycker vi att man ska äga bostaden fem år först, innan det händer någonting så att säga. Sedan minskar vi skatten successivt, säger Larry Söder.
Avfärdar kritik: ”Ingen väntar ett år extra”
Vissa menar att förslaget kan få motsatt effekt, att människor väntar med att sälja tills skatten försvinner helt. Det avfärdar Larry Söder.
– Nej, det tror vi inte. Vi tror inte att någon sitter och väntar ett år extra på två procentenheter till… Vi ser det snarare som att; äger du din bostad så länge som 16 år, då finns inte reavinstskatten kvar när du säljer.
– Det är mer en push i slutändan, som vi tror kan få folk att ta beslutet att faktiskt flytta till ett boende som är mer anpassat efter ens situation.
Han pekar också på att Sverige är ett undantag i Europa.
– I Norge blir du exempelvis av med reavinstbeskattningen betydligt fortare än vad du gör i vårt förslag. Det finns liknande upplägg i många andra länder, vi är snarare ganska unika i Sverige med att det inte finns någon avtrappning överhuvudtaget.
Kostar staten miljarder
Reavinstskatten inbringar varje år tiotals miljarder till staten. KD uppskattar att reformen skulle kosta 12–15 miljarder kronor årligen när den är fullt införd.
– Det är en minskad intäkt som man får arbeta in i statens budget helt enkelt. Så detta blir en liten del man får prioritera i den stora helheten. Budgeten som helhet är ju ganska mycket större än de 12–15 miljarder kronor som vi pratar om här, så att säga. Även om det låter mycket, säger Larry Söder.
Förslaget är i nuläget ett initiativ från Kristdemokraterna och har inte förankrats inom Tidösamarbetet.
– Nej, det här är en utveckling av vår egen bostadspolitik så vi har faktiskt inte för avsikt att höra med de andra än heller. Det gör vi först när det blir skarpt läge i en budgetförhandling, och den diskussionen tas ju först efter valet, säger han.
Vill också slopa stämpelskatten
Förslaget ligger i linje med partiets tidigare förslag om att ta bort stämpelskatten vid bostadsköp, som Kristdemokraterna, presenterade i Almedalen 2024, men som det varit relativt tyst om sedan dess.
– Ja, det är något jag fortfarande vill göra. Vad vi faktiskt kan genomföra är ju som sagt en fråga för en eventuell budgetförhandling.
– Men ja, Kristdemokraterna vill slopa stämpelskatten. Regeringen har även uttalat sig om att man tycker att man i alla fall ska minska stämpelskatten, så vi har kommit en bit på vägen, säger Larry Söder.
FAKTA: KD:s förslag om reavinstskatten
- Reavinstskatten på bostadsförsäljning föreslås trappas ned med 2 procentenheter per år efter fem års ägande.
- Efter 16 års ägande ska bostaden kunna säljas helt utan reavinstskatt.
- Syftet är att öka rörligheten på bostadsmarknaden genom att underlätta för människor, särskilt äldre, att byta bostad.

